آژانس دیجیتال سها مارکتینگ

جدیدترین ترفندهای 2024 در افزایش نرخ کلیک در ایمیل مارکتینگ

تکنیک های ایمیل مارکتینگ

آشنایی و تسلط کامل به تکنیک های ایمیل مارکتینگ، به شما کمک می‌کند تا کمپین‌های ایمیلی خوب و هدفمندی را طراحی کنید. یادتان باشد، بازاریابی ایمیلی، زمانی به اوج موفقیتش می‌رسد و نرخ تبدیل را بالا می‌برد که یک استراتژی دقیق و حرفه‌ای پشت سرش باشد.

در این مطلب از سهامگ، قصد داریم، ضمن آشنایی شما با مفهوم ایمیل مارکتینگ، درباره انواع تکنیک های ایمیل مارکتینگ با هم صحبت کنیم. پس تا انتهای مطلب همراه ما باشید.

بازاریابی ایمیلی یا ایمیل مارکتینگ چیست؟

منظور از ایمیل مارکتینگ، نوعی بازاریابی است که از طریق ایمیل انجام می‌شود و شما با کمک آن محصولات یا خدمات‌تان را تبلیغ و مشتریان را ترغیب به وفاداری می‌کنید. با کمک ایمیل مارکتینگ، شما قادرید، مشتریان موجود در لیست ایمیل‌تان را از محصولات جدید، تخفیف‌ها و خدمات دیگر برندتان آگاه سازید.

13 ترفند ایمیل مارکتینگ که موجب ارتقا کمپین‌های شما می‌شود!

در این بخش از مطلب، شما را با انواع تکنیک های ایمیل مارکتینگ که در رشد و تعالی کمپین‌های شما موثر هستند، آشنا می‌سازیم.

1. پاکسازی لیست ایمیل

پاکسازی لیست ایمیل به معنای حذف آدرس‌های ایمیلی است که برای مدت طولانی غیرفعال بوده‌اند و همچنین حذف مخاطبینی که لغو عضویت کرده‌اند.

برای اینکه از تلاش‌های بازاریابی خود در جهت افزایش لیست ایمیل، بهترین نتیجه را بگیرید، گاهی اوقات باید یک سری از مخاطب‌های غیرفعال را حذف کنید. با حذف مخاطب‌های غیرفعال، مخاطبینی که محتوای شما را به عنوان اسپم علامت‌گذاری کرده‌اند و آدرس‌های ایمیل برگشتی، شما لیستی باکیفت‌تر خواهید داشت. این کار در دراز مدت به بهبود شهرت شما و قابلیت‌های تحویل کلی ایمیل کمک می‌کند.

2. ارائه ارزش به مشتری در هر ایمیل

ارائه ارزش به مشترکین، به اندازه استراتژی بازاریابی ایمیلی لازم است. اگر به طور مداوم به مشتری خود محتوایی ارزشمند ارائه می‌دهید، احتمال بیشتری وجود دارد که مخاطب‌های شما ایمیل‌تان را باز کنند و بخوانند.

منظور از ارائه ارزش در هر ایمیل، قرار دادن مقاله، محتوای خوب و مطابق با نیاز مخاطب، ارائه تخفیف‌های جذاب، خدمات مشتری عالی مثل پاسخ‌گویی به نقدها و مشکلات، اطلاع‌رسانی درباره محصولات یا خدمات، ایجاد یک تجربه جذاب خرید در هر ایمیل است.

3. بهینه‌سازی فراخوان به اقدام (CTA)

نوشن فراخوان به اقدام (CTA) جذاب و حرفه‌ای نیز روی میزان کلیک ایمیل‌ تأثیر می‌گذارد. پیشنهاد می‌کنیم،

متن‌هایCTA متنوع بنویسید و بررسی کنید، کدام فراخوان به اقدام، برای مشتری شما جذاب‌تر است و او را دعوت به انجام کار مورد نظرتان می‌کند.

چگونه می‌توانید یک CAT جذاب و ترغیب‌کننده بنویسید؟

از جمله تکنیک ‌های بازاریابی ایمیلی، نوشتن فراخوان به اقدام‌های جذاب برای مشتری است. چند تکنیک قدرتمند در این رابطه را به شما معرفی خواهیم کرد:

· استفاده از افعال قدرتمند امری

به جای استفاده از کلمات ملایم همچون “مشاهده کنید” یا “بیشتر بدانید” از افعال امری مانند “دریافت کنید”، “شروع کنید” یا “دانلود کنید” استفاده کنید که حس فوریت و هیجان را به خواننده القا می‌کنند.

· شفافیت

از حاشیه نوشتن و مقدمه‌چینی پرهیز کنید. بدون حاشیه‎پردازی به وضوح به مخاطب بگوید که با کلیک کردن روی آن، چه چیزی به دست می‌آورد؟ به عنوان مثال، به جای نوشتن “اینجا کلیک کنید”، می‌توانید بنویسید “راهنمای رایگان خود را همین حالا دانلود کنید.”

· نوشتن فراخوان به اقدام کوتاه

ترفند دیگری در ایمیل مارکتینگ که موجب افزایش نرخ کلیک می‌شود، نوشتن فراخوان به اقدام‌های ساده و کاربردی، مختصر و واضح است. یادتان باشد CTA‌های طولانی و پیچیده خواننده را گیج کند.

· استفاده از رنگ‌های متضاد

تضاد رنگی بین دکمه CTA و پس زمینه ایمیل نیز یکی دیگر از انواع تکنیک های ایمیل مارکتینگ است که موجب می‌شود، دکمه در همان لحظه اول به چشم خواننده بیاید.

· بررسی کردن

بهترین راه برای دانستن اینکه کدام فراخوان به اقدام برای مخاطبان شما جذاب‌تر است، تست  A/B است. نسخه‌های مختلف CTA خود را با گروه‌های مختلف مشترکین آزمایش کنید و ببینید کدام یک نرخ کلیک بالاتری دارد.

فراخوان به اقدام
از جمله تکنیک و ترفند های ایمیل مارکتینگ، نوشتن یک فراخوان به اقدام جذاب است که مخاطب را ترغیب به باز کردن ایمیل کند.

· برانگیختن حس مخاطب

یکی دیگر از تکنیک های ایمیل مارکتینگ که موجب باز کردن ایمیل می‌شود، محوایی است که در خواننده حس کنجکاوی، هیجان یا کمی فوریت ایجاد کنید. در این صورت، مخاطب ایمیل را باز خواهد کرد.

بیشتر بخوانید  بهترین تکنیک های ایمیل مارکتینگ برای موفقیت در کمپین

· دلیل داشتن برای کلیک

ایجاد دلیل برای کلیک کردن نیز از جمله تکنیک و ترفند های ایمیل مارکتینگ است که خواننده را ترغیب به باز کردن ایمیل می‌کنند. به طور مثال، “همین حالا خرید کنید تا %50 تخفیف بگیرید”.

· ایجاد حس از دست دادن فرصت (FOMO) در مشتری

ایجاد حس حسرت و از دست دادن هم که به FOMO شهرت دارد، یکی دیگر از انواع تکنیک های ایمیل مارکتینگ است که فرد را ترغیب به کلیلک‌کردن روی ایمیل می‌کند. به طور مثال بنویسید “جای خود را رزرو کنید، فقط 5 جای خالی باقی مانده است!”

4. استفاده از محتوای تولید شده توسط کاربر

استفاده از محتوای تولیدشده توسط کاربران یا (UGC) نیز یکی دیگر از تکنیک های بازاریابی ایمیلی است،. استفاده از UGC، افزون بر آن که ممکن است، نرخ کلیک را بیشتر کند. چون از دل مخاطب بیرون آمده، یک روش عالی برای آگاهی از برند نیز هست.

زمانی‌که مشترکین متوجه می‌شوند، سایر مشتریان از برند و محصولات شما استفاده کرده و راضی هستند، به احتمال زیاد تمایل بیشتری برای کلیک کردن و بازکردن ایمیل شما خواهند داشت.

ادغام کردن مواردی مانند عکس‌های مشتریان، ویدیوها، نظرات و داستان‌ها در ایمیل مارکتینگ‌تان موجب ایجاد اعتماد در مشتری و افزایش ترغیب آن‌ها می‌شود.

اگر برای پیدا کردن محتوای تولیدشده توسط کاربر با مشکل مواجه هستید، راه‌اندازی یک کمپین هشتگ را در نظر بگیرید. تشویق مشتریان به تگ کردن شما در شبکه‌های اجتماعی و نمایش محصولاتتان، راهی عالی برای گسترش آگاهی و همچنین گردآوری UGC در یک مکان است.

محتوای تولید شده توسط کاربر
طبق تحقیقات انجام شده، %79 از مخاطبین، قبول دارند که UGCها بر تصمیم خریدشان تأثیر می‌گذارد.

5. همراهی با شبکه‌های اجتماعی

شبکه‌های اجتماعی، و بازاریابی ایمیلی 2 ابزار قدرتمند مارکتینگ هستند که می‌توانند با هم همکاری نزدیکی داشته باشند و به گسترش هرچه بیشترِ دامنه‌ی برند شما کمک کنند.

نخستین گام در این رابطه، این است که در تمامی کمپین‌های ایمیلی و خبرنامه‌های خود، فراخوان‌هایی (CTA) برای هدایت مخاطبان به صفحات‌تان در شبکه‌های اجتماعی مختلف بگذارید. این فراخوان‌ها می‌توانند دکمه‌هایی با عنوان «ما را در اینستاگرام دنبال کنید» یا «برای دیدن محتوای بیشتر، به اینستاگرام ما سر بزنید» داشته‌باشند.

مورد بعدی، به نوع کمپین ربط دارد. گاهی اوقات، ممکن است؛ بخواهید محتوای ایمیل را هم در شبکه‌های اجتماعی به اشتراک بگذارید. برخی پلتفرم‌های بازاریابی ایمیلی هستند که می‌توانند این پل ارتباطی را به راحتی برقرار کنند و کمپین‌های مختلف را با تمامی شبکه‌های اجتماعی‌تان به اشتراک بگذارید.

با برقراری ارتباط بین ایمیل مارکتینگ و شبکه‌های اجتماعی، می‌توانید مخاطبان بیشتری را جذب کرده و ارزش ارائه‌شده در ایمیل‌هایتان را به گوش همگان برسانید.

6. استفاده از عناوین موثر و تأثیر گذار

استفاده از عناوین موثر نیز از جمله تکنیک و ترفند‌های ایمیل مارکتینگ است که نقش عمده روی نرخ کلیک ایمیل دارد. با توجه به اینکه %35 از مشترکان ایمیل تنها بر اساس عنوان، آن را باز می‌کنند، اگر عنوان جذاب نباشد، آن‌ها روی لینک، کلیک نخواهند کرد.

نکات مهم برای نوشتن یک عنوان جذاب

 • محدود کردن عنوان بین 50 تا 60 کارکتر.
 • استفاده از کلمات قدرتمند و مبتنی بر اقدام
 • استفاده از نام مشترکین برای محتواهای شخصی‌سازی شده در عنوان
 • تعیین استراتژی برای بدنه محتوای ایمیل مارکتینگ

7. تولید محتوای هدفمندتر با گروه‌بندی مخاطبان

تقسیم لیست ایمیل به پروه‌های مختلف و ارسال محتواهای هم‌سو با مخاطب‌ها نیز از جمله تکنیک ‌های بازاریابی ایمیلی است. بخش‌بندی  یا سگمنت‌بندی می‌تواند بر اساس اطلاعات جمعیتی، علایق، اقدامات یا شخصیت مشتری، مانند محل زندگی مشترکین یا شغل آن‌ها باشد.

شما می‌توانید برای جمع‌آوری این اطلاعات از فرم ثبت‌نام خود استفاده کنید. در نظر بگیرید از مشترکین جدید سوالاتی مانند موارد زیر بپرسید:

 • در چه صنعت/پستی مشغول به کار هستند؟
 • تمایل دارند چند وقت یکبار ایمیل‌ دریافت کنند؟
 • در کدام جای دنیا زندگی می‌کنند؟
 • کدام محصولات/خدمات شما برایشان جذاب‌تر است؟

((Lead Magnet نوع دیگری از گروه‌بندی مخاطب‌ها در ارسال ایمیل است. در این شیوه تقسیم‌بندی، مخاطب‌ها براساس لینکی که در ایمیل کلیک کرده‌اند، دسته‌بندی می‌شوند. با این شیوه شما اطمینان بیشتری خواهید داشت که نرخ تعامل با شما بالا خواهد بود. به عبارت دیگر، شما با این شیوه، ایمیل خود را برای افرادی ارسال می‌کنید که محتوای شما برای‌شان کاربردی‌تر است.

8. تلاش برای بازگرداندن مشتریان غیرفعال

دلایل مختلفی وجود دارد که گاهی مخاطبان ایمیل‌های ارسالی را باز نمی‌کنند، تلاش کنید آن‌ها را دوباره بازگردانید، چون بازگرداندن آن‌ها اغلب؛ آسان‌تر و مقرون به‌صرفه‌تر از پیدا کردن مشتریان جدید است.

بیشتر بخوانید  A/B تست، چرا باید از آن استفاده کنیم؟

در واقع، جذب مشتریان جدید، 5 برابر گران‌تر از نگهداشتن مشتریان فعلی هزینه دارد. به همین دلیل، بازگرداندن مجدد مشترکین، یک بخش ضروری از استراتژی بازاریابی ایمیلی است.

هنگام طراحی کمپین ایمیلی برای بازگرداندن مشترکین، هدفتان این باشد که مشترکین غیرفعال را دوباره فعال کنید. سعی کنید چیز جدیدی به آن‌ها پیشنهاد دهید، یا جنبه‌ای متفاوت از کسب‌وکارتان را به آن‌ها نشان دهید تا توجه آن‌ها را جلب کند.

9. اجرای کمپین‌های مبتنی بر رویداد

کمپین‌های مبتنی بر رویداد که به (rigger-based campaigns) نیز شهرت دارند، مجموعه‌ای از ایمیل‌های بازاریابی هستند که بر اساس اقدامات خاص مخاطب‌های شما ارسال می‌شوند.

به عنوان مثال، کلیک روی یک لینک محتوای خاص در ایمیل، منجر به ارسال، 3 ایمیل پیگیری می‌شود. ایمیل‌های بعدی فقط مختص افرادی است که روی لینک ایمیل اولی کلیک کرده‌اند. این موضوع می‌تواند به صورت معکوس هم عمل کند.

اگر ایمیلی ارسال می‌کنید و یکی از مشترکین روی لینک کلیک نمی‌کند، می‌توانید ایمیل دیگری با یک سؤال یا یک محتوای جدید برایش ارسال کنید.

کمپین‌های مبتنی بر رویداد، نیز نوع دیگری از استراتژی‌های تبلیغاتی است که منجر به حفظ ارتباط هدفمند و خاص با مخاطب‌ها می‌شود. در این شیوه، شما به جای ارسال یک خبرنامه‌ی کلی یا یک ایمیل تبلیغاتی یکسان برای همه، بر اساس نحوه‌ی تعامل آن‌ها با کسب‌و کارتان محتوای متفاوت برای‌شان ارسال کنید.

10. شخصی‌سازی ایمیل‌های مارکتینگ

باور می‌کنید %70 برندها از شخصی‌سازی ایمیل استفاده نمی‌کنند؟ این آمار زمانی تکان‌دهنده‌تر می‌شود که بدانید %91 مصرف‌کنندگان تمایل دارند با برند یا شرکتی کار کننند که نیازها و خواسته‌های‌شان را پاسخ‌گو باشد.

امروزه، شخصی‌سازی ایمیل چیزی است که همه کسب‌وکارها، صرف‌نظر از اندازه‌شان، باید انجام دهند. این روش، سفری شخصی‌تر از خدمات مشتری را برای مخاطبان به همراه دارد و انجام آن نیز بسیار آسان است.

11. استفاده از تست A/B

تست A/B به شما این امکان را می‌دهد تا 2 ایمیل متفاوت را برای دو سری از مخاطب‌ها بررسی کنید و ببینید که کدام یک نرخ کلیلک بهتری برای شما دارد.

اطلاعاتی که از هر تست A/B به دست می‌آورید را می‌توانید برای کمپین‌های بعدی اسفاده کنید برای مثال، اگر عنوان‌های پرسشی نرخ کلیک و بازشدن بیشتری دارند، برای راه‌اندازی کمپین‌های بعدی از این استراتژی استفاده خواهید کرد.

یا بررسی تأثیر ایموجی‌ها در متن ایمیل روی نرخ کلیک (CTR)بررسی کنید که آیا مخاطبان به این شکلک‌ها واکنش خوبی نشان می‌دهند یا خیر. برخی از عناصری که می‌توانید در ایمیل‌های خود بررسی کنید عبارت‌اند از:

 • خطوط موضوعی ایمیل
 • متن ایمیل
 • فراخوان به اقدام (CTA)
 • طراحی ایمیل
 • لینک‌های درون ایمیل
 • زمان ارسال ایمیل
 • انواع محتوای تولید شده

12. ارسال ایمیل در زمان مناسب

توجه به زمان ارسال ایمیل نیز یکی از تکنیک های ایمیل مارکتینگ است که روی نرخ باز شدن آن تأثیر می‌گذارد. ایمیلی که در طول روز دریافت می‌شود، نرخ باز شدن بسیار متفاوتی نسبت به ایمیلی که در نیمه‌شب می‌رسد، خواهد داشت.

فکر کنید که مشترکان شما بیشتر چه زمانی ایمیل‌هایشان را چک می‌کنند. اگر هدف‌تان این است که آن‌ها را در حین کارشان به دست بیاورید، ارسال ایمیل‌هایتان بین ساعات ۹ تا ۵ بعدظهر نتایج بهتری نسبت به ارسال آن‌ها در صبح روز تعطیل خواهد داشت.

با ارسال ایمیل‌ در زمان‌های مختلف و ثبت نرخ باز شدن و کلیک کردن آن، بهترین زمان ارسال به مخاطبان خاص خود را پیدا کنید.

13. پیگیری معیارهای خود

پیگیری نرخ باز شدن ایمیل‌ها و نرخ کلیک‌ها مهم هسند. اما؛ از نظر معیارهای بازاریابی ایمیلی، این مسئله اهمیت چندانی ندارد! پیگیری عملکرد کمپین‌ های بازاریابی ایمیلی، بررسی نرخ انصراف اشتراک، نرخ برگشت و نرخ رها کردن سبد خرید، همگی از جمله معیارهای مهم هستند که روی استراتژی ایمیل مارکتینگ شما تأثیر می‌گذارند.

بازاریابی ایمیلی
بازاریابی ایمیلی یکی از مؤثرترین و محبوب‌ترین ابزارهای بازاریابی است. درآمد بازاریابی ایمیلی پیش‌بینی می‌شود که از سال 2024 تا 2032 در سراسر جهان %287 رشد کند.

چگونه بهترین استفاده را از استراتژی‌های بازاریابی ایمیلی خود ببریم؟

دانستن نحوه ایجاد یک ایمیل خوب یک چیز است، اما نحوه طراحی یک استراتژی مؤثر بازاریابی ایمیلی چیز دیگر! بازاریابی ایمیلی راهی است که از طریق آن شما می‌توانید با مخاطبان خود ارتباط برقرار کنید، فروش را افزایش دهید و جامعه‌ای پیرامون برند خود ایجاد کنید. کلید موفقیت در یک کمپین بازاریابی ایمیلی این است که هر جزء را بهینه‌سازی کنید، از خط موضوع گرفته تا محتوا و دکمه‌های فراخوان به اقدام (CTA).

اگر به دنبال راهی برای بهبود استراتژی‌های بازاریابی ایمیلی خود هستید و می‌خواهید از بهترین روش‌ها برای ارتباط با مخاطبان و افزایش فروش بهره ببرید، با ما در «سهامارکتینگ» تماس بگیرید و از خدمات حرفه‌ای‌مان بهره ببرید.

 

منبع: brevo/ mailchimp

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

به مشاوره نیاز دارید؟
پیمایش به بالا