آژانس دیجیتال سها مارکتینگ

روز جهانی منابع انسانی؛ تجلیل از حیاتی‌ترین واحد سازمان‌ها

روز جهانی منابع انسانی

روز جهانی منابع انسانی، یک فرصت ناب است تا از این قشر زحمت‌کش و کوشا در سازمان‌ها،  تشکر کنیم. همانطور که شما نیز می‌دانید، بخش منابع‌انسانی در هر سازمان یا کسب‌وکاری، یکی از واحدهای مهم و عامل موفقیت آن‌ شرکت است. قرار‌دادن یک روزی به‌خصوص، تحت عنوان ” روز جهانی منابع‌انسانی” موجب تغییر و افزایش آگاهی کارمندان نسبت به این دپارتمان می‌شود.

ما در سهامگ، امرزو قصد داریم درباره روز جهانی منابع انسانی با شما بیشتر صحبت کنیم. پس اگر شما نیز در این واحد کار می‌کنید و یا دوست دارید، در این‌باره بیشتر بدانید، با ما تا انتهای مقاله همراه باشید.

تاریخ و مناسبت روز جهانی منابع انسانی

روز جهانی منابع انسانی (World Human Resource Day) در تاریخ 26 سپتامبر، 4 مهرماه خورشیدی هر سال جشن‌ گرفته می‌شود. این روز با هدف تجلیل از نقش حیاتی و مهم واحد منابع انسانی در سازمان‌ها و کسب‌وکارها راه‌اندازی شده‌است. در این روز، سازمان‌ و اداره‌ها در بخش دولتی و خصوصی از تلاش‌ها و دستاوردهای حرفه‌ای‌ منابع انسانی‌شان تقدیر کرده و از آن‌ها بابت مدیریت منابع انسانی و ایجاد محیط کاری گرم و صمیمی تشکر می‌‌کنند.

این روز همچنین فرصتی است تا مسائل مرتبط با منابع انسانی، از جمله برابری حقوق، توسعه حرفه‌ای، ایجاد فرصت‌های مساوی برای تمامی کارکنان و ساخت محیط کاری سالم و پویا مورد بحث و بررسی قرار گیرد.

بیشتر بخوانید  محتوای سبز چیست؟

در روز جهانی منابع انسانی، سازمان‌ها و شرکت‌ها ممکن است؛ مراسم‌ها، نشست‌ها و دوره‌های آموزشی مختلف برگزار کنند تا به اهمیت منابع انسانی در توسعه و موفقیت سازمانی بپردازند و از کارکنان خود بابت تمامی زحمات‌شان در این‌باره تقدیر کنند.

نقش دپارتمان منابع انسانی در سازمان‌ها

دپارتمان منابع انسانی (HR) نقش بسیار حیاتی در سازمان‌ها دارد. آن‌ها مسئولیت‌های گوناگونی را برعهده دارند، از جمله وظایف آن‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  1. جذب و انتخاب کارکنان
  2. مدیریت عملکرد
  3. آموزش و توسعه حرفه‌ای کارکنان
  4. ایجاد فرهنگ سازمانی

این دپارتمان در به وجود‌آوردن یک توازن بین کار و زندگی، تنظیم حقوق، مزایا و رفاه کارکنان تلاش می‌کند. همچنین در موارد مشکل و تغییرات سازمانی، نقش کلیدی دارد. دپارتمان منابع‌انسانی به بهبود روابط کاری و ارتقاء عملکرد کلی سازمان کمک کرده و برای موفقیت و پیشرفت پایدار آن‌ها نقش کلیدی دارد.

علت نامگذاری روز منابع انسانی
حرفه‌ای‌های منابع انسانی، نقش بی‌پایانی در مدیریت، توسعه و ارتقاء کارکنان و فرهنگ سازمانی دارند. آن‌ها با توانایی‌ها و دانش خود به تعادل کار و زندگی و ساخت محیطی پویا و سالم کمک می‌کنند.

توجه به رفاه کارکنان در روز جهانی منابع انسانی

رفاه کارکنان اساسی‌ترین اولویت‌ در مدیریت منابع انسانی است. در روز جهانی منابع انسانی، به رفاه کارکنان از جنبه‌های مختلف همچون سلامتی، تعادل کار-زندگی، حقوق و مزایا، آموزش و توسعه، ایجاد محیط کاری مساعد، توجه به سرویس‌های بهداشتی و پزشکی و پورتال‌های آنلاین می‌پردازیم و از تلاش‌های واحد منابع انسانی در این زمینه تجلیل می‌کنیم. 

بازار کار و منابع انسانی در جشن روز منابع انسانی جهانی

در جشن روز منابع انسانی، 26 دسامبر، توجه به ارتباط بین بازار کار و دپارتمان منابع انسانی بسیار اهمیت دارد. این روز فرصتی است تا در مورد چگونگی تطابق مهارت‌های کارکنان با نیازهای بازار کار بحث و تبادل نظر کنیم. 

بیشتر بخوانید  سئوی کلاه خاکستری ریسک یا پاداش؟

منابع انسانی در فرآیند جذب و انتخاب کارکنان و توسعه حرفه‌ای آن‌ها نقش اساسی دارند. ایجاد ارتباط مؤثر با بازار کار از اهداف این روز است تا سازمان‌ها بتوانند بهترین استفاده از منابع انسانی خود را داشته باشند و به توسعه پایدار کسب‌وکارها کمک کنند.

چطور در روز جهانی منابع انسانی، از نیروهای خود در دپارتمان HR تشکر کنیم؟

برای اینکه در روز جهانی منابع انسانی از نیروهای زحمت‌کش سازمان در بخش HR تشکر کنیم، می‌توانیم راهکارهای زیر را در نظر بگیریم:

  1. برگزاری مراسم تجلیل و تقدیر از بخش منابع انسانی سازمان
  2. ارائه فرصت‌های توسعه حرفه‌ای به واحد HR
  3. درگیرکردن همه کارکنان سایر بخش‌ها برای بزرگداشت از واحد HR
  4. نمایش دستاوردهای دپارتمان منابع انسانی در سازمان
تبریک روز جهانی منابع انسانی
روز جهانی منابع انسانی، فرصتی مناسب برای بررسی عملکرد واحد HR در هر سازمان است.

و اما سخن آخر

در این مقاله سعی کردیم درباره روز جهانی منابع انسانی با شما صحبت کنیم و ضمن آشنایی شما با این روز به اهمیت حضور این بخش در هر کسب‌و‌کار اشاره کنیم. 

ما نیز در «سهامارکتینگ» 26 دسامبر را به تمامی شاغلان در حوزه HR تبریک می‌گوییم و آرزوی توفیق و موفقیت روزافزون‌شان را داریم.

منبع: daysoftheyear/ /hr-on

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

به مشاوره نیاز دارید؟
پیمایش به بالا
اسکرول به بالا