آژانس دیجیتال سها مارکتینگ

ای‌بوک چیست؟چرا باید از کتاب‌ الکترونیکی استفاده کنیم؟

کتاب‌الکترونیکی

افزایش محبوبیت کتاب‌های الکترونیکی در سراسر جهان نشان‌دهنده یک فرصت بزرگ برای نویسندگان و بازاریابان است. اگر همواره آرزو داشته‌اید  کتاب بنویسید یا ایده‌ای خارق‌العاده دارید که مشتاق به اشتراک‌گذاری آن با جهان هستید، استفاده از کتاب‌های‌  الکترونیکی، این فرآیند را ساده‌تر و قابل دسترس‌تر از پیش کرده‌است.

آموختن فرآیند نوشتن، طراحی، انتشار و بازاریابی ای‌بوک می‌تواند شما را قادر سازد تا هر کتابی را که در ذهن دارید، صرف نظر از سطح تجربیات نویسندگی و انتشارتان، به واقعیت تبدیل کنید. این دانش، برای بازاریابانی که به دنبال ارائه یک استراتژی بازاریابی محتوای جامع هستند، نیز بسیار ارزشمند است. برای درک نحوه ساخت کتاب‌الکترونیکی، با ما در سهامگ همراه باشید.

کتاب الکترونیک چیست؟

کتاب الکترونیکی (eBook)، نسخه‌ی مجازی یا دیجیتالی هر کتاب، جزوه، بروشور یا راهنمایی است که می‌توان آن را روی رایانه، تبلت یا گوشی هوشمند خواند.

به بیان ساده، کتاب‌الکترونیکی نسخه‌ی دیجیتالی تبدیل‌شده‌ هر کتاب یا اثر چاپی منتشر شده‌است. شما می‌توانید با استفاده از کامپیوتر یا هر دستگاهی که بتواند به اینترنت متصل شود، مانند گوشی هوشمند، تبلت و … به ای‌بوک دسترسی پیدا کنید.

چرا باید کتاب الکترونیک داشته باشید؟

نوشتن یک کتاب الکترونیکی، موجب افزایش اعتبار برای برندتان و ادغام مستقیم کتاب در استراتژی بازاریابی محتوایی شرکت شما خواهد شد. برخی از قابل توجه‌ترین مزایایی که با انتشار یک کتاب‌الکترونیکی به دست می‌آیند، عبارت‌اند از:

1. ایجاد اعتبار و تخصص

نوشتن و انتشار یک کتاب‌ الکترونیکی باکیفیت می‌تواند به شما کمک کند تا در زمینه‌ی تخصصی خود به‌عنوان یک فرد با دانش و تجربه شناخته شوید.

2. افزایش آگاهی از برند

کتاب‌های الکترونیکی می‌توانند به گسترش آگاهی از برند شما در بین مخاطبان هدف کمک کنند، به ویژه اگر کتاب به‌صورت رایگان یا با قیمت مناسب در دسترس باشد.

3. ایجاد سرنخ (لید)

می‌توانید از کتاب الکترونیکی خود به عنوان ابزاری برای جذب سرنخ (مخاطبان بالقوه) استفاده کنید. با ارائه کتاب‌ الکترونیکی در ازای دریافت اطلاعات تماس، مانند آدرس ایمیل، می‌توانید لیستی از مخاطبان علاقه‌مند ایجاد کنید که بعداً می‌توانید برای بازاریابی محصولات یا خدمات خود با آن‌ها ارتباط برقرار کنید.

4. تقویت وفاداری به برند

ارائه محتوای ارزشمند و رایگان مانند کتاب‌ الکترونیکی می‌تواند به ایجاد وفاداری به برند در بین مشتریان و مخاطبان شما کمک کند.

5. ارائه محتوای کاربردی و مفید

به مخاطبان خود چیزهایی بیاموزید که بتوانند در زندگی یا کار خود از آن استفاده کنند. اطلاعاتی را به اشتراک بگذارید که قابل اعتماد و معتبر باشند.

6. راه حلی مقرون به صرفه برای انتشار محتوا

کتاب‌های الکترونیکی راه‌حلی عالی برای انتشار گسترده اطلاعات بدون هزینه‌های بالای چاپ و توزیع سنتی هستند.

7. افزایش اعتبار و شهرت سریع‌تر برای کسب‌وکارتان

نوشتن و انتشار یک ای‌بوک باکیفیت، می‌تواند به شما در معرفی خود به عنوان یک متخصص و جلب اعتماد مخاطبان کمک کند.

8. دسترسی به طیف وسیع‌تری از مخاطبان

کتاب‌های الکترونیک به راحتی در دسترس همگان قرار می‌گیرند و محدودیت‌های جغرافیایی را برطرف می‌کنند.

چطور یک کتاب الکترونیک بسازیم؟

ای‌بوک‌ها روزبه‌روز محبوب‌تر می‌شوند و شاید شما هم به فکر ساختن یکی از آن‌ها باشید. اما؛ پیش از اینکه نوشتن و انتشار کتاب الکترونیکی خود را شروع کنید، چند نکته‌ی مهم وجود دارد که باید آن‌ها را در نظر بگیرید.

اولین نکته این است که قیمت کتاب‌های الکترونیک، اغلب؛ از کتاب‌های چاپی که به صورت فیزیکی به فروش می‌رسند، پایین‌تر است. این مسئله به هزینه پایین تولید آن در مقایسه با نوع چاپی برمی‌گردد.

پایین‌بودن قیمت فروش آن‌ها، می‌تواند باعث افزایش قابل توجه تعداد فروش و درنهایت؛ سود بیشتر شود. فروش ای‌بوک می‌تواند بخشی از یک استراتژی بزرگ‌تر بازاریابی محتوا باشد و به سودآوری کلی کسب‌وکارتان کمک کند. حالا بیایید به مراحل ساخت یک کتاب الکترونیکی خوب نگاهی بیندازیم:

بیشتر بخوانید  از بلاگ تا کتاب الکترونیکی، هر آنچه باید درباره محتوای متنی و انواعش بدانید!

· موضوع مناسب را انتخاب کنید.

موضوع کتاب باید به دانش و علاقه‌ی شما و همچنین نیازهای مخاطبانتان مرتبط باشد. به این فکر کنید که چه چیزی می‌توانید به خوانندگان بیاموزید یا چه مشکلی را برایشان حل کنید؟

· برای کتاب خود یک طرح کلی بریزید.

پیش از شروع به نوشتن، یک طرح کلی برای کتاب خود تهیه کنید. این طرح به شما کمک می‌کند تا سازماندهی مطالب را حفظ کرده و از سردرگمی خواننده جلوگیری کنید.

· محتوای باکیفیت و ارزشمند بنویسید.

محتوای کتاب شما باید دقیق، خواندنی و جذاب باشد. از زبان ساده و روان و تصاویر، نمودارها و مثال‌های مرتبط برای توضیح بهتر مطالب استفاده کنید.

· ویرایش و روخوانی را فراموش نکنید.

مطمئن شوید که کتاب شما عاری از هرگونه غلط املایی و دستوری است. از یک ویراستار حرفه‌ای کمک بگیرید یا خودتان به دقت کتاب را ویرایش کنید.

· فرمت مناسب را انتخاب کنید.

ای‌بوک‌ها معمولا با فرمت‌های مختلفی مانند EPUB یا PDF ذخیره می‌شوند. فرمت مناسب را با توجه به نرم‌افزاری که برای خواندن کتاب استفاده می‌شود، برگزینید.

· طراحی جلد و صفحه‌آرایی انجام دهید.

جلد کتاب الکترونیکی شما باید جذاب و مرتبط با موضوع کتاب باشد. صفحه‌آرایی آن نیز باید خواندن را برای مخاطب آسان سازد.

· کتاب خود را منتشر کنید.

برای انتشار کتاب الکترونیکی خود می‌توانید از پلتفرم‌های مختلف استفاده کنید.

ای بوک
کتاب‌های الکترونیک، یکی از بهترین ابزارهای جذب مخاطبان در دنیای کسب‌وکار هستند.

4 نکته طلایی پیش از شروع به نوشتن کتاب الکترونیک

1. شناخت مخاطب هدف

پیش از آغاز به نوشتن کتاب الکترونیک، گام نخست، درک و شناخت دقیق مخاطبان هدف است. درک اینکه چگونه می‌توانید مخاطبان را شناسایی و دسته‌بندی کنید، می‌تواند در همه جنبه‌ها به شما کمک کند. این کار از انتخاب موضوعاتی که در کتاب الکترونیک شما مورد بررسی قرار می‌گیرند تا تعیین بهترین پلتفرم‌ها برای بازاریابی، همه را در بر خواهد گرفت.

در هنگام شناسایی مخاطبان هدف، به عوامل مختلفی همچون گروه سنی، جنسیت، موقعیت جغرافیایی و حتی علایق یا سرگرمی‌های خاص افراد مورد نظر توجه کنید و از خود سوالات زیر را بپرسید:

  • کتاب‌ الکترونیکی من قصد دارد چه مشکلی(مشکلاتی) را حل کند؟
  • با محتوای کتاب‌ الکترونیکی خود به چه کسی کمک می‌کنم؟
  • چگونه کتاب‌ الکترونیکی خود را برای مخاطبان هدف و جمعیت‌شناسی مورد نظرم تبلیغ می‌کنم؟
  • چرا مخاطبان هدفم کتاب‌ الکترونیکی من را جالب و/یا مفید می‌دانند؟

2. انتخاب موضوع کتاب برای ای‌بوک

انتخاب موضوع برای کتاب‌ الکترونیکی (eBook) مهم‌ترین بخش در فرآیند نگارش آن است. بیایید با هم این موضوع را بررسی کنیم:

· انتخاب موضوع

اول از همه به حوزه کاری و برند خودتان فکر کنید. چه موضوعی می‌تواند برای کسب‌وکار و مخاطبان هدف‌تان، سودمند باشد؟

· اهمیت موضوع برای مخاطب

موضوع انتخابی شما باید در راستای حل مشکلات یا برآورده‌کردن نیازهای مخاطبان باشد. با خودتان فکر کنید که چگونه این کتاب‌ الکترونیکی به آن‌ها کمک می‌کند؟ دانش، مهارت یا بینشی جدید در اختیارشان قرار می‌دهد؟

3. بررسی قبلی‌بودن موضوع

حالا باید ببینید که آیا موضوع مورد نظرتان تا به حال به طور گسترده‌ای پوشش داده شده‌است؟ اگر اینطور است، نگران نشوید!

4. تازگی و نگاه نو

حتی در موضوعات تکراری، همیشه برای ارائه‌ی دیدگاه‌ها و رویکردهای جدید راهی وجود دارد. آیا کسب‌وکار یا برند شما می‌تواند نگاهی تازه و منحصر‌به‌فرد به موضوع داشته باشد؟ از چه تجربیات و تخصص‌های خود می‌توانید در کتاب استفاده کنید تا آن را متمایز سازید؟

10 مرحله نوشتن کتاب الکترونیک

پس از اینکه مراحل بالا را برای نوشتن کتاب‌ الکترونیک، پشت سر گذرانید، 10 مرحله بعدی را در پیش خواهید داشت:

1. تحقیق و بررسی

به موضوع موردنظرتان برای کتاب‌ الکترونیکی فکر کنید. از ابزارهای جست‌وجوی کلمات کلیدی استفاده کنید تا ببینید آیا موضوع انتخابی شما در بازار محبوبیت دارد یا خیر؟!

2. بررسی رقبا

به دنبال کتاب‌های چاپی و الکترونیکی مشابه موضوع خود باشید. ببینید چه شکاف‌هایی در بازار وجود دارد و شما می‌توانید با کتاب خود آن را پر کنید.

بیشتر بخوانید  آموزش گام‌به‌گام برای تدوین یک استراتژی بازاریابی محتوایی قدرتمند

3. شناخت مخاطب

به طور عمیق در مورد موضوع خود تحقیق کنید تا جامعه و علایق مخاطب هدف را به درستی درک کنید.

4. سنجش نیاز بازار

با تحقیق کلمات کلیدی و بررسی جامعه هدف، ببینید آیا تقاضای واقعی برای محصول، اطلاعات یا محتوای شما وجود دارد یا خیر؟! به گروه‌ها، تالارهای گفت‌وگو و انجمن‌های آنلاین مرتبط با موضوع خود بپیوندید تا نیازهای و خواسته‌های مخاطب را بهتر شناسایی کنید.

5. ایده اولیه و فصل‌بندی

بعد از انتخاب موضوع، خلاصه‌ای از مطالب هر فصل تهیه کنید تا نقشه راهی برای نوشتن کتاب داشته باشید. نوشتن کتاب بدون داشتن خلاصه فصل‌ها می‌تواند باعث سردرگمی و گیر کردن در روند نوشتن شود. از طریق خلاصه فصل‌ها، لحن، روایت و در نهایت نتیجه‌گیری کتاب را مشخص کنید.

6. نوشتن کتاب

پس از ایجاد خلاصه فصل‌ها، نوشتن هر بخش را آغاز کنید. اگر در حال نوشتن کتاب غیرداستانی هستید، برای اثبات ادعاهای خود از منابع معتبر، آمار و لینک استفاده کنید. در این مرحله نگران ویرایش یا روان‌بودن متن نباشید، بلکه تمرکز خود را بر انتقال حداکثر اطلاعات در هر فصل بگذارید.

7. ویرایش کتاب

بعد از نوشتن پیش‌نویس اول کتاب، وقت ویرایش متن فرا می‌رسد. ویرایش را می‌توانید به صورت مرحله‌ به ‌مرحله و برای هر فصل انجام دهید تا بار کاری شما سبک‌تر شود. همچنین می‌توانید با ویراستاران محلی یا آنلاین همکاری کنید تا این فرآیند را سریع‌تر و حرفه‌ای‌تر طی کنید.

8. طراحی کتاب

اگرچه محتوای کتاب‌ الکترونیکی یکی از مهم‌ترین بخش‌های آن است، اما طراحی و ظاهر کتاب نیز در هنگام انتشار و فروش آن تاثیر بسزایی دارد.

به‌خصوص زمانی که قصد تبلیغ و فروش کتاب‌ الکترونیکی در بازاری رقابتی و اشباع‌شده را دارید، تنها یک بار فرصت دارید تا تاثیر اولیه‌ی مثبت و ماندگاری بر مخاطب بگذارید.

استفاده از عناصر خلاقانه و حرفه‌ای به شما کمک می‌کند تا یک جلد و طراحی کتاب‌ الکترونیکی جذاب و مرتبط با موضوع و برند خود را ایجاد کنید. هر چقدر کتاب از نظر بصری جذاب‌تر و مرتبط‌تر باشد، احتمال دریافت کلیک و در نهایت فروش آن بیشتر می‌شود.

9. نحوه انتشار کتاب الکترونیکی (ای‌بوک)

انتشار ای‌بوک فراتر از ذخیره کردن یک سند word و فشرده‌سازی آن برای یک ناشر بالقوه است. دانستن نحوه انتشار ای‌بوک به شما کمک می‌کند تا هر استراتژی محتوایی را به سطح بالاتری ارتقا دهید. انتشار ای‌بوک امروزه بسیار آسان‌تر شده‌است و می‌توان آن را با استفاده از پلتفرم‌های مختلف نشر و فرمت‌های متنوع انجام داد.

10. مراحلی برای انتشار کتاب‌ الکترونیکی

متن نهایی خود را ویرایش و اصلاح کنید و مطمئن شوید که از نظر گرامر و علائم نگارشی صحیح است. اگر تصاویر یا نمودارهایی دارید، آن‌ها را نیز آماده کنید. محتوای خود را با کمک نرم‌افزارهای مختلف به فرمت مناسب تبدیل کنید.

چندین پلتفرم آنلاین برای انتشار ای‌بوک وجود دارد که هرکدام از آن‌ها، مزایا و معایب خاص خودش را دارند، بنابراین تحقیق کنید و گزینه‌ای را انتخاب کنید که برای شما مناسب‌تر است.

ای‌بوک خود را آپلود و جزئیاتش را وارد کنید. یک جلد برای آن طراحی کنید. بازاریابی خود را انجام دهید و در رسانه‌های اجتماعی منتشرش کنید.

تولید کتاب الکترونیک
جذابیت اصلی ساخت کتاب الکترونیک در تولید و فروش آن با هزینه‌ای مناسب و امکان کسب درآمد نامحدود از فروش‌ آن‌ها است.

و اما سخن آخر

کتاب‌های الکترونیک یا ای‌بوک‌ها، انقلابی در دنیای مطالعه ایجاد کرده‌اند. این کتاب‌ها که در واقع، نسخه‌ دیجیتالی از کتاب‌های چاپی هستند در انواع دستگاه‌های الکترونیکی مانند گوشی‌های هوشمند، تبلت‌ها و رایانه‌ها قابل مطالعه هستند.  دسترسی آسان، قیمت مناسب و تنوع محتواهایی‌شان، آن‌ها را تبدیل به ابزاری محبوب برای یادگیری، سرگرمی و ارتقای دانش کرده‌است.

«آژانس دیجیتال مارکتینگ سها» یک شرکت مارکتینگ است که با ارائه خدمات 360 درجه در زمینه‌های مختلف، به شما در مسیر راه‌اندازی و رونق کسب‌وکارتان کمک می‌کند.با ما، می‌توانید به مخاطبان بیشتری دست پیدا کنید و پیام خود را به طور موثرتر به آن‌ها برسانید.

منابع: mailchimp/ hubspot

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

به مشاوره نیاز دارید؟
پیمایش به بالا
اسکرول به بالا