آژانس دیجیتال سها مارکتینگ

محتوای تولید شده توسط کاربر (UGC) چیست؟

محتوای تولید شده توسط کاربر

در دنیای پرهیاهوی امروز، جایی که سیل محتوا از هر سو بر مخاطبان سرازیر می‌شود، صدایی رسا و گیرا از میان انبوه جلب توجه می‌کند: صدای خود آن‌ها!

«محتوای تولید شده توسط کاربر»، یا به اختصار (UGC)، دریچه‌ای نو به سوی دنیای واقعی و نظرات بی‌واسطه‌ی مشتریان می‌گشاید. این محتواهای متنوع، دریچه‌ای از اعتماد و اصالت را به روی برند شما می‌گشاید و گامی مؤثر در جهت جلب نظر مخاطبان و ارتقای برندتان خواهد بود. برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه، با ما در سهامگ همراه باشید.

محتوای تولید شده توسط کاربر (UGC) چیست؟

محتوی تولید شده توسط کاربر که به(User generated content) شهرت دارد، محتوایی است که مشتریان شما بدون دریافت هیچ هزینه‌ای آن را برای برندتان تولید می‌کنند. این محتوا می‌تواند شامل نظرات، عکس‌ها، ویدیوها و حتی پست‌های شبکه‌های اجتماعی باشد، محتوای تولید شده توسط کاربر، اصیل و معتبر است و برای اعتبار برند شما ارزش و اعتبار زیادی همراه خواهد داشت.

تشویق و نمایش UGC در حساب‌های اجتماعی شما، نشان‌دهنده وفاداری مردم به برندتان است. به اشتراک گذاشتن و بازنشر UGC باعث افزایش دیده‌شدن محتوا و جذب افراد بیشتر به سمت برند شما خواهد شد.

انواع محتوای تولید شده توسط کاربر

به نظر شما چند نوع UGC داریم؟ برای پاسخ به آن‌ها، همراه‌مان باشید:

1. نظرات و توصیفات مشتریان

کاربران از طریق پست‌ و استوری‌ گذاشتن، عشق خود به برند شما را به نمایش می‌گذارند.

2. عکاسی

عکس‌هایی که کاربران از برند یا محصولات‌تان گرفته و به اشتراک می‌گذارند، برای شما، اعتبار و تایید اجتماعی می‌آورد. افزون‌براین، این عکس‌ها پتانسیل جذب مشتریان جدید را دارد که می‌خواهند محصول شما را در حال استفاده ببینند.

3. تولید ویدیو

ساخت ویدیو؛ یکی از بهترین انواع تولید محتوا توسط کاربر است که مورد بازدید تعداد زیادی مخاطب نیز قرار می‌گیرد. وقتی مشتریان شما با استفاده از محصولات‌تان ویدیو می‌سازند و در شبکه‌های مجازی به اشتراک می‌گذارند، گویی تبلیغات دهان به دهان برای شما در فضای مجازی انجام داده‌اند. این کار به افراد کمک می‌کند تا دور از تبلیغات و ساخت تصاویر منحصربه‌فرد و هزینه‌های گزاف، در واقعیت کارایی محصول را بررسی کنند.

4. وبلاگ

گاهی اوقات، مشتریان‌‌تان با توجه به تجربه‌شان از محصولات شما، شروع به داستان‌سرایی و نشر آن‌ها در بلاگ‌های خود می‌کنند. بلاگ‌نویسی نیز یکی دیگر از یک شیوه‌های رایج UGC است.

5. نوشتن نقد و نظر

ساده‌ترین نوع محتوای تولید شده توسط کاربر، اشتراک گذاشتن نظرات و نقدهای مشتریان درباره محصول یا خدمت شماست. وقتی مشتریان‌تان از تجربه‌ خرید یا خدمت‌ شما می‌نویسند، گویی شاه‌کلید بسیار ارزشمندی را در اختیارتان گذاشته‌اند. این امر موجب اعتماد بقیه به برندتان می‌شود. از سوی دیگر نشان‌دهنده تعامل شما با مشتریان‌تان نیز هست.

بیشتر بخوانید  مسیر طلایی B2C، خلق تجربه‌ای بی‌نظیر برای مشتریان
UGC
پیش از اشتراک‌گذاری محتوای تولید شده توسط کاربر در فضای مجازی، از او اجازه بگیرید.

آیا فقط کاربر تولید محتوای UGC انجام می‌دهد؟

به نظر شما تمام محتواهای UGC، توسط کاربران تولید می‌شوند؟ به طور قطع، پاسخ این پرسش، منفی است. محتواهای تولید شده توسط کاربر، انواع مختلفی دارند که در ادامه به آن‌ها اشاره می‌کنیم و صرفا توسط مخاطب اصلی تولید نمی‌شوند.

· مشتریان

به ویدئوهای باز کردن جعبه در تیک‌تاک یا پست‌های ستایش‌آمیز در اینستاگرام فکر کنید. این گروه افراد، اغلب؛ برای تولید محتوای UGC بسیار مناسبند. چه مستقیم از آن‌ها بخواهید یا خودشان مشتاق به اشتراک‌گذاری تجربیات‌شان با برند شما باشند، محتواهای تولید شده توسط آن‌ها، محتوای تولید شده توسط کاربر محسوب می‌شود.

· طرفداران برند

این افراد معمولاً بیشترین اشتیاق را به کسب‌وکار شما دارند. طرفداران پرشور ارزش زیادی برای برندتان قائل هستند و به همین دلیل، گزینه‌های ایده‌آلی برای درخواست محتوای UGC هستند.

· کارمندان

محتوای تولید شده توسط کارمندان (EGC) داستان و ارزش‌های پشت برند شما را به تصویر می‌کشد. این محتوا می‌تواند شامل عکس‌هایی از کارمندان در حال بسته‌بندی سفارش‌ها یا ویدیوهایی از تیم‌تان باشد که در مورد چرایی لذت‌بردن از کارشان صحبت می‌کنند.

این نوع محتواهای پشت صحنه به ساخت هویت برند کمک می‌کند و برای نمایش اصالت در رسانه‌های اجتماعی و تبلیغات استفاده می‌شود.

· خالقان محتوای UGC

این افراد خالقان محتوایی هستند که به نظر واقعی می‌رسد، اما؛ در واقع برای ترویج یک کسب‌وکار یا محصول خاص طراحی شده‌اند. آن‌ها UGCارگانیک نیستند، بلکه برای ساخت محتوایی که به آن  شباهت دارد، دستمزد دریافت می‌کنند.

هرچند توصیه می‌شود که به تولید این سبک محتوا نروید، چون در نهایت؛ کاربران ممکن است؛ متوجه این امر شده و دیگر اعتمادی به برند و محصولات شما نخواهند داشت.

چرا محتوای UGC ارزشمند است؟

محتوای تولید شده توسط کاربر در تمام مراحل خرید، به جلب توجه مخاطب و افزایش فروش کمک می‌کند. این نوع محتوا که از دیدگاه مشتریان است، می‌تواند در شبکه‌های اجتماعی و سایر کانال‌ها مانند ایمیل، صفحات فرود یا صفحات پرداخت، استفاده شود. در ادامه به طور کوتاه درباره دلایل ارزشمند‌بودن محتوای تولید شده توسط کاربر اشاره خواهیم‌کرد:

1. افزایش اعتماد و اصالت

در دنیای دیجیتال امروز، برندها برای جلب توجه آنلاین با چالش‌های زیادی روبرو هستند، به خصوص با نسل جوان که در انتخاب برندها بسیار دقیق هستند. تحقیقات نشان می‌دهد که 60% از بازاریابان اصالت و کیفیت محتوا را بسیار مهم می‌دانند، و محتوای تولیدشده توسط کاربران به خاطر صداقتش برجسته است.

اعتماد عموم به توصیه‌های شخصی، بسیار بیشتر از پیام‌های تبلیغاتی مستقیم است، بنابراین استفاده از UGC به عنوان یک استراتژی موثر تبلیغی، اهمیت زیادی دارد. مطالعات نشان می‌دهند مصرف‌کنندگان 2.4 برابر بیشتر به UGC اعتماد دارند، که این ضرورت تمرکز بر بازاریابی مبتنی بر اصالت را نشان می‌دهد.

بیشتر بخوانید  مقاله‌های سفید، سلاح مخفیِ بازاریابیِ محتوا

2. افزایش مشتریان وفادار

محتوای تولیدشده توسط کاربر به مشتریان اجازه می‌دهد که فعالانه در رشد برند شرکت کنند، نه فقط به عنوان تماشاچی جضور داشته‌باشند.

این مشارکت، احساس تعلق به جامعه‌ای بزرگ‌تر از خود را تقویت کرده و وفاداری به برند را عمیق‌تر می‌سازد. علاوه‌براین، UGC  گفت‌وگویی میان برند و مصرف‌کنندگان ایجاد می‌کند که به رشد جامعه‌ای متعهد کمک می‌کند و اشتراک‌گذاری محتوا، روابط میان مخاطب و کسب‌وکار را تعمیق بخشیده و به وفاداری دائمی به برند منجر می‌شود.

3. افزایش آگاهی از برند

استفاده از محتوای تولیدشده توسط کاربران به شما این امکان را می‌دهد که برندتان را به مخاطبان جدید معرفی کنید، دایره دسترسی‌تان را گسترده‌تر کنید و پیام برندتان را توسعه بخشید. این فرآیند، آگاهی از برند را به عنوان اولین قدم مهم بازاریابی افزایش می‌دهد و زمینه‌ساز اعتماد بیشتر می‌شود. هر قطعه محتوای کاربر، به معنای یک تبلیغ شخصی است که می‌تواند برند شما را به یک جامعه‌ی وسیع‌تر معرفی کند. این اثر شبکه‌ای، به دلیل اعتماد به معرف، تأثیری عمیق و ماندگار بر جذب مخاطب جدید دارد.

4. رشد سئو

موتورهای جستجو مانند گوگل به دنبال محتوای باکیفیت و مرتبط هستند که به کاربران در پاسخ به سوالات و نیازهایشان کمک کند. UGC به عنوان محتوای معتبر و جذاب توسط مخاطبان، می‌تواند به بهبود رتبه‌بندی سایت شما در موتورهای جستجو کمک کند.

5. کاهش هزینه‌ها

محتوای تولیدشده توسط کاربر، یک راهکار اقتصادی برای برندها است تا محتوای باکیفیت و جذاب را بدون صرف هزینه‌های گزاف تولید کنند. این نوع محتوا، که اغلب؛ به صورت طبیعی توسط مصرف‌کنندگان تولید می‌شود، امکان بهره‌برداری از خلاقیت و اصالت مخاطبان را فراهم می‌کند، در حالی که هزینه‌های مربوط به تولید محتوای حرفه‌ای را نیز کاهش می‌دهد.

به جای سرمایه‌گذاری در تیم‌های بزرگ بازاریابی و تولید محتوا، برندها می‌توانند از تجربیات واقعی کاربران خود بهره ببرند، که این امر نه تنها صرفه‌جویی در هزینه را به دنبال دارد، بلکه اعتبار و صداقت برند را نیز تقویت می‌کند

استراتزی محتوایی UGC
UGC به عنوان یک استراتژی محتوایی مؤثر، به برندها اجازه می‌دهد تا با بودجه‌ای محدود، دستاوردهای قابل توجهی در زمینه دیده‌شدن و تعامل کاربر ایجاد کنند.

و اما سخن آخر

UGC یا محتوای تولید شده توسط کاربر، به هر نوع محتوایی (متن، عکس، ویدیو و…) گفته می‌شود که توسط مشتریان و طرفداران برند شما ایجاد می‌شود. این محتوا می‌تواند شامل نظرات، نقد و بررسی‌ها، عکس‌ها و ویدیوهایی از محصولات‌تان، یا حتی داستان‌هایی از تجربیات آن‌ها با برند شما باشد.

در این مطلب سعی کردیم به UGC، انواع تولیدکنندگان آن و اثرات مفیدش بر کسب‌وکار به صورت مختصر و مفید اشاره کنیم.

ما در «آژانس دیجیتال مارکتینگ سها» سعی داریم، با انجام کلیه خدمات 360 درجه مارکتینگ در رشد و شکوفایی برندتان همراه‌تان باشیم. برای کسب اطلاعات بیشتر و مشاوره رایگان، کافی است؛ با ما تماس بگیرید.

منابع: hootsuite/ buffer/ sproutsocial

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

به مشاوره نیاز دارید؟
پیمایش به بالا
اسکرول به بالا