آژانس دیجیتال سها مارکتینگ

بازاریابی محتوایی، شاه‌کلید اسرارآمیز دنیای دیجیتال مارکتینگ

بازاریابی محتوایی

 بازاریابی محتوایی، درهای جادویی جهان مدرن بازاریابی را برای شما به‌راحتی باز می‌کند. در واقع؛ اصول بازاریابی محتوایی، شاه‌کلید سفری جذاب به دنیای مارکتینگ است. در این مسیر شما با طراحی و تولید محتواهای جذاب و ارزشمند، همچون تولید داستان‌های تاثیرگذار، تصاویر منحصر‌به‌فرد و ساخت ویدیوهای جذاب، مخاطبان‌تان را تبدیل به مشتریانی وفادار می‌کنید.  اگر دوست دارید، درباره این طی طریق هنرمندانه در دنیای مارکتینگ بیشتر بخوانید، با ما در سهامگ همراه شوید.

بازاریابی محتوایی چیست؟

در تعریف بازاریابی محتوایی (content marketing) باید بگوییم: اصول بازاریابی محتوایی، مجموعه استراتژی‌های بازاریابی و رهنمودهایی است که بر تولید و توزیع محتوای ارزشمند و مرتبط با مخاطبان هدف متمرکز است.

هدف آن نیز ایجاد آگاهی از برند، افزایش ترافیک وب‌سایت و ایجاد سرنخ‌های فروش است. در ادامه برخی از مراحل مهم اجرایی بازاریابی محتوایی را با شما به اشتراک می‌گذاریم:

1.  هدف‌گذاری

اولین قدم در مراحل اجرایی بازاریابی محتوایی، هدف‌گذاری است. ابتدا باید اهداف بازاریابی خود را مشخص کنید. آیا می‌خواهید فروش‌تان افزایش یابد، شناخت برندتان بهبود پیدا کند یا مشتریان جدید جذب کنید ؟

2.  شناخت مخاطب

پس از هدف گذاری، باید مشتریان و مخاطبان خود را به خوبی بشناسید تا بتوانید محتواهای مناسبی برای آن‌ها خلق کنید.

3.  تولید محتوای ارزشمند

پس از انجام تحقیقات، باید به تولید انواع محتواهای ارزشمند بپردازید و محتواهایی بسازید که برای مخاطبان هدف شما جذاب، مرتبط و مفید باشد.

4.  توزیع محتوا

پس از تولید محتوا، باید آن را برای مخاطبان هدف خود توزیع کنید. این کار را می‌توانید از طریق کانال‌های مختلفی از جمله وب‌سایت، رسانه‌های اجتماعی، ایمیل مارکتینگ و موتورهای جستجو انجام دهید.

5.  اندازه گیری نتایج

درنهایت، باید نتایج بازاریابی محتوایی خود را اندازه گیری کنید. این کار به شما کمک می کند تا عملکرد استراتژی خود را ارزیابی کنید و اصلاحات لازم را روی آن انجام دهید.

فلسفه بازاریابی محتوا
اگر بخواهیم فلسفه بازاریابی محتوا را در یک جمله کارآمد توضیح دهیم، ارتقاء برند از طریق ایجاد محتوای ارزشمند و مفید برای مخاطبان، جذب مشتریان و ایجاد ارتباط معنی‌دار با آن‌هاست.

انواع بازاریابی محتوایی چیست؟

دنیای بازاریابی محتوایی دیجیتال بسیار متنوع و گسترده است. ما در این بخش انواع آن را به شما معرفی خواهیم کرد:

· بلاگ نویسی (Blogging)

ایجاد و انتشار محتوای متنی در وبلاگ شرکت یا وب‌سایت شما که اغلب؛ به مشتریان اطلاعات مفیدی ارائه می‌دهد و به بهبود سؤالات و نیازهای مخاطبان کمک می‌کند.

· محتوای تصویری  (Visual Content)

ایجاد تصاویر، انیمیشن‌ها، ویدئوها و اینفوگرافیک‌های جذاب که محتوای متفاوتی را به شکل چشم‌گیری ارائه می‌دهند. این نوع محتوا بیشتر در شبکه‌های اجتماعی و وب‌سایت‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند.

· پادکست (Podcasting)

طراحی سناریو پادکست با کمک محتوای متنی، اجرا و به اشتراک‌گذاری آن‌ در قالب محتواهای صوتی با هدف افزایش آگاهی از برند.

· ویدئو مارکتینگ (Video Marketing)

ساخت و به اشتراک گذاری ویدئوهای تبلیغاتی، آموزشی یا تفریحی همراه با محتوای متنی سرگرم‌کننده، برای جلب توجه مخاطبان.

بیشتر بخوانید  سئوی آسان؛ ترفندهای لینک سازی داخلی برای مبتدیان!

ویدیوها اغلب؛ در سایت‌های اشتراک ویدئو مانند YouTube و در شبکه‌های اجتماعی به اشتراک گذاشته می‌شوند.

· محتوای رسانه‌های اجتماعی (Social Media Content)

تولید محتوای متنی خاص برای شبکه‌های اجتماعی مختلف مانند فیس‌بوک، اینستاگرام، توییتر و لینکدین. این محتواها اغلب؛ به صورت پست‌ها، تصاویر و ویدیوها به اشتراک گذاشته می‌شوند.

· ایمیل مارکتینگ (Email Marketing)

تولید و ارسال ایمیل‌های بازاریابی به لیست مشتریان و اشتراک‌گذاری محتوای متنی مفید و پیشنهادات ویژه به مشتریان.

· محتوای اخباری (News Content)

ارائه اخبار، رویدادها و تازه‌های مرتبط با صنعت یا شرکت خود به صورت منظم و به‌روز در قالب تولید محتوای متنی.

· محتوای توسعه تخصصی (Thought Leadership Content)

ساخت محتوای تخصصی در حوزه‌ی خاص، به‌گونه‌ای که حرفه‌ای بودن شما را به نمایش بگذارد. این نوع محتوا اغلب؛ به صورت محتوای متنی در قالب مقاله، وبینار و سخنرانی‌ ارائه می‌شود.

· محتوای تفریحی (Entertainment Content)

تولید محتواهای جذاب و سرگرم‌کننده که هدف‌شان نه تنها تبلیغات است، بلکه تفریح و تعامل با مخاطبان را نیز در نظر می‌گیرد.

· محتوای آموزشی (Educational Content)

تولید و ساخت محتوای متنی آموزشی برای به اشتراک گذاری دانش و مهارت‌های مفید با مخاطبان.

نوع کسب‌وکار یا صنعت، هدف مخاطب و استراتژی بازاریابی‌تان ممکن است؛ شما را به برنامه‌ریزی برای استفاده ترکیبی از انواع بازاریابی محتوا برساند. چیزی که در این مسیر مهم است؛ تولید محتوای ارزشمند و مطابق با نیازها و علائق مخاطب است.

بازاریابی محتوایی با تبلیغات چه تفاوتی دارد؟

دو نوع استراتژی بازاریابی، بازاریابی محتوایی و تبلیغات هستند که اهداف و رویکردهای متفاوتی دارند.

بازاریابی محتوایی بر ایجاد و توزیع محتوای ارزشمند و مرتبط با مخاطبان هدف متمرکز است.هدف بازاریابی محتوایی ایجاد آگاهی از برند، افزایش ترافیک وب‌سایت و ایجاد سرنخ‌های فروش است.

تبلیغات بر جلب توجه مخاطبان به یک محصول یا خدمات خاص تمرکز دارد. هدف تبلیغات، افزایش آگاهی از برند، ایجاد علاقه به محصول یا خدمات و افزایش فروش است. در ادامه برخی از تفاوت‌های کلیدی بین بازاریابی محتوایی و تبلیغات را با هم مرور خواهیم کرد:

ویژگی بازاریابی محتوایی تبلیغات
هدف افزایش ارزش افزوده به مخاطبان، آموزش ارائه اطلاعات مفید و ارتباط طولانی‌مدت با آن‌ها. افزایش فروش و تبلیغ محصول یا خدمات مشخص ارائه به شکل تبلیغات کوتاه‌مدت و با اهداف مستقیم.
شیوه ارائه محتوا بیشتر محتواهای آموزشی، مفهومی و ارزشمند در قالب مقالات، ویدئوها، بلاگ‌ها و محتواهای آموزشی. به‌طور عمده به شکل آگهی‌های تبلیغاتی و با پیام‌های تبلیغاتی مختصر.
نوع ارتباط تمرکز بر ارتقاء ارتباط بلندمدت با مخاطبان و ایجاد ارتباط اعتمادساز با آن‌ها. تاکید بر انتقال پیام تبلیغاتی سریع و موثر با هدف فروش محصول یا خدمات بیشتر.
مدت زمان

 

تاکید بر ایجاد ارزش در طولانی‌مدت و جلب مشتریان برای مدت طولانی تمرکز بر تبلیغ‌های کوتاه‌مدت و نتیجه‌گرایی بیشتر
کانال‌ها وب‌سایت، رسانه‌های اجتماعی، ایمیل مارکتینگ، موتورهای جستجو تلویزیون، رادیو، چاپ، رسانه‌های اجتماعی، وب‌سایت
اندازه گیری نتایج     نرخ بازدید، نرخ تبدیل، نرخ اشتراک گذاری نرخ کلیک، نرخ پاسخ، نرخ فروش

چگونه بازاریابی محتوایی در رشد و رونق کسب‌وکارها موثر است؟

پس از اینکه متوجه تفاوت بازاریابی محتوایی و تبلیغات شدید، ممکن است؛ این سوال ذهن شما را درگیر کند که چرا بازاریابی محتوایی مهم است و چگونه در رشد و توسعه کسب‌وکارها تاثیر می‌گذارد؟ برای پاسخ به این پرسش‌ها بهتر است، با هم به مرور عمیق‌تر دلایل اهمیت بازاریابی بپردازیم:

· جلب توجه و جذ09ب مخاطب

بازاریابی محتوایی با ایجاد محتواهای متنوع، جذاب و ارزشمند، توانایی جلب توجه مخاطبان را دارد و می‌تواند آن‌ها را به وب‌سایت، شبکه‌های اجتماعی یا دیگر کانال‌های دیجیتالی شما جلب کند.

· ایجاد اعتماد

با ارائه محتواهای آموزشی و ارزشمند، شما مخاطبان را آموزش می‌دهید و به آن‌ها کمک می‌کنید تا بهترین تصمیم‌ها را بگیرند. این عمل، اعتماد مخاطبان به برند شما را افزایش می‌دهد.

· افزایش شناخت برند

با اشتراک‌گذاری محتواهای مرتبط با حوزه فعالیت شما، می‌توانید شناخت برند خود را افزایش دهید و در ذهن مخاطبان جایگاه ویژه‌ای پیدا کنید.

· بهبود سئو

محتواهای با کیفیت و به‌روز می‌توانند به بهبود رتبه‌بندی و موقعیت شما در نتایج موتورهای جستجو «سئو» کمک کنند و در نتیجه، بهبود ترافیک و بازدیدهای وب‌سایت شما را داشته باشند.

· تاثیر در فرآیند تصمیم‌گیری مشتریان

محتواهای آموزشی و اطلاعاتی می‌توانند مشتریان را در فرآیند تصمیم‌گیری خرید ترغیب کنند و به آ‌ن‌ها کمک کنند تا محصول یا خدمات شما را انتخاب کنند.

· افزایش تبدیل

با ارتقاء محتواها، می‌توانید مخاطبان را به مشتریان وفادار تبدیل کنید و درآمد خود را افزایش دهید.

· رقابتی ماندگار

بازاریابی محتوایی به‌عنوان یک استراتژی بلندمدت، به شما کمک می‌کند تا با سایر رقبا، در بازار رقابتی متفاوت باشید و با تولید محتواهای متمایز، مزیت رقابتی داشته باشید.

استراتژی بازاریابی محتوایی
اگر به دنبال راه‌هایی برای بهبود بازاریابی کسب‌و‌کار خود هستید، بازاریابی محتوایی یک استراتژی ارزشمند است که باید آن را در نظر بگیرید.

و اما سخن آخر درباره بازاریابی محتوایی

بازاریابی محتوایی یک استراتژی مهم در دنیای مدرن بازاریابی است که بر مبنای ایجاد و اشتراک‌گذاری محتواهای ارزشمند و مفید با هدف جلب توجه مخاطبان، تعامل با آن‌ها و درنهایت؛ تبدیل آن‌ها به مشتریان متعهد برپا شده‌است.

اگر در شناخت مخاطب، طراحی استراتژی بازاریابی، تولید محتوای متنی متنوع و تخصصی، تولید رپورتاژ آگهی‌، تبلیغات متنی، تصویری، طراحی و ساخت بنر، پست‌های تبلیغاتی، تولید مقاله، وبلاگ‌، نوشته‌های آموزشی، نقد و بررسی‌، راهنمای خرید، محتواهای آموزشی سئو شده و ایمیل مارکتینگ، نیاز به یک تیم حرفه‌ای دارید، ما در «سهامارکتینگ» همراه شما هستیم.

ما می‌توانیم مدیریت پیج‌های اینستاگرام، لینکدین و … شما را نیز به‌عهده بگیریم و با تولید انواع محتواهای مناسب در پلتفرم‌های مختلف، آن‌ها را در زمان درست انتشار داده و بازدید از سایت و مخاطب‌های شما را افزایش دهیم و درنهایت، در رشد و رونق کسب‌وکارتان همراه شما باشیم. پس در صورت تمایل، کافی است با تماس بگیرید.

بیشتر بخوانید  ای‌بوک چیست؟چرا باید از کتاب‌ الکترونیکی استفاده کنیم؟

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

به مشاوره نیاز دارید؟
پیمایش به بالا
اسکرول به بالا