آژانس دیجیتال سها مارکتینگ

همه آنچه باید درباره بازاریابی رویداد بدانید

بازاریابی رویداد

چقدر درباره بازاریابی رویداد یا ایونت مارکتینگ اطلاعات دارید؟ می‌دانید که چطور می‌توانید یک کمپین راه‌اندازی کنید؟ برگزاری کمپین چه مزایایی برای شرکت یا کسب‌وکارتان دارد؟

این بار ما در سهامگ، به مناسبت روز برگزارکنندگان رویداد، سعی داریم، شما را با مفاهیم متنوع ایونت مارکتینگ، انواع آن و مزایای متعددش آشنا سازیم. پس اگر شما نیز به این مطالب علاقه‌مند هستید، تا انتهای آن همراه ما باشید.

بازاریابی رویداد چیست؟

بازاریابی رویداد یا ایونت مارکتینگ (Event Marketing)، به فعالیت‌هایی مختلفی اشاره دارد که با هدف جذب مخاطب، افزایش شرکت‌کنندگان و ایجاد ارتباط با مشتریان در یک رویداد خاص، (مانند کنفرانس، ورکشاپ، نمایشگاه، جشنواره و …) انجام می‌شود. 

این نوع بازاریابی، می‌تواند از طریق تبلیغات، رسانه‌های اجتماعی، ارسال ایمیل، ترویج محلی و دیگر ابزارهای بازاریابی پیاده‌سازی شود. هدف اصلی بازاریابی رویداد، افزایش آگاهی مخاطبان و تشویق آن‌ها به شرکت در رویداد است.

ایونت مارکتینگ را می‌توان به‌صورت آنلاین و آفلاین برگزار کرد. شما می‌توانید خودتان در یک رویداد شرکت کنید یا از آن حمایت مالی کرده یا میزبانی کنید. 

چرا باید ایونت مارکتینگ برگزار کرد؟

ایونت مارکتینگ یا بازاریابی رویداد، یکی از روش‌های موثر و پویای بازاریابی است که می‌تواند بسیاری از هدف‌ها و منافع را برای سازمان‌ها، برندها و کسب‌و‌کارها فراهم آورد. در زیر برخی از دلایل مهم برگزاری ایونت‌های بازاریابی را با شما در میان می‌گذاریم:

۱- افزایش آگاهی برند

رویدادها، فرصتی برای معرفی و تقویت وجود و موقعیت یک برند در بازار هستند.

۲- تعامل مستقیم با مشتریان 

ارتباط چهره‌به‌چهره با مشتریان، فرصتی، برای درک نیازها، نظرات و واکنش‌های آن‌هاست.

۳- تجربه حسی

رویدادها، فرصتی به مشتریان می‌دهد تا یک تجربه حسی خاص و متفاوت را کسب کنند. 

۴- افزایش فروش

موقعیت‌ مستقیم برای فروش محصولات یا خدمات و همچنین جذب مشتریان جدید به وجود می‌آورد.

۵- پایان‌بندی و تصمیم‌گیری

در موقعیت‌هایی که مشتری هنوز تصمیمی نگرفته‌است، رویداد می‌تواند روند تصمیم‌گیری را تسریع بخشد.

۶- تقویت وفاداری مشتریان

مشتریانی که در رویدادها شرکت کرده و تجربه خوبی کسب می‌کنند، ممکن است؛ به برند وفادارتر باشند.

۷- یادگیری از بازخوردها 

فیدبک‌ها و بازخوردهای مستقیم از سوی مشتریان، می‌تواند برای بهبود محصولات یا خدمات مفید باشد.

۸- افزایش حضور در رسانه‌ها

ایونت‌های موفق، می‌توانند توجه رسانه‌ها را جلب کنند، این امر، می‌تواند منجر به تبلیغات رایگان و افزایش پویایی برند ‌شود.

۹- رقابت با رقبا

بسیاری از رویدادها فرصتی برای قرار‌گرفتن در کنار رقبا و مقایسه مستقیم با آن‌ها است.

بیشتر بخوانید  هرآنچه لازم است، درباره بازاریابی شبکه‌های اجتماعی بدانید!

۱۰- ایجاد شبکه‌های جدید

افراد، شرکاء تجاری، تأمین‌کنندگان و … ممکن است؛ در این رویدادها حضور داشته‌باشند. برگزاری رویداد، می‌تواند فرصتی برای شبکه‌سازی و برقراری ارتباطات جدید باشد.

ایونت مارکتینگ
ایونت مارکتینگ، یکی از راه‌هایی است که برندها می‌توانند به واسطه آن با مشتریان خود در ارتباط باشند، ارزش و تجربه‌ای متمایز ارائه دهند و در بازار برجسته شوند.

بازاریابی رویداد چه انواعی دارد؟

در این قسمت به انواع بازاریابی رویداد اشاره می‌کنیم:

 • برگزاری کنفرانس‌

برگزاری کنفرانس‌ها، یکی از بزرگ‌ترین شیوه‌های برگزاری رویداد است. در این کمپین،  چندین سخنران حرفه‌ای به افراد آموزش می‌دهند. این کنفرانس‌ها، نیاز به بودجه زیاد دارند و کنفرانس اغلب؛ چندین روز به طول می‌انجامد.

از آنجا‌که، بسیاری از افراد، برای شرکت در رویداد، هزینه‌ای پرداخت می‌کنند، شرکت‌ها یا افراد، از این راه می‌توانند سود چشم‌گیری کسب کنند. حتی به‌عنوان یک پیشگام در صنعت نیز معرفی می‌شوند.

 • جلسات سخنران مهمان

جلسات سخنرانی مهمان، رویدادهای کوچک‌تری هستند که 1 تا 3 نفر در آن به عنوان سخنران شرکت می‌کنند و در مورد موضوع‌های خاص به بحث و صحبت می‌پردازند.

 • رویداد شبکه‌سازی

شبکه‌سازی نیز یکی دیگر انواع برگزاری رویداد است و شامل ملاقات با متخصصان جدید و برقراری ارتباط با افرادی است که می‌توانند به بقیه در توسعه حرفه‌‌‌ای‌شان کمک کنند. فرض کنید، یک رویداد شبکه‌سازی برگزار می‌کنید و به شرکت‌کنندگان امکان ملاقات با دیگر متخصصان تجاری و به اشتراک‌گذاری مشاوره‌های صنعتی را می‌دهید. 

در چنین شرایطی، شرکت‌کنندگان نام خود را روی برچسب‌های نام نوشته و در مورد مهارت‌های‌شان حرف می‌زنند. برخی از رویدادهای شبکه‌سازی ممکن است؛ خدمات پذیرایی برای صبحانه، نهار یا شام نیز داشته‌باشد. شما همچنین می‌توانید طی رویداد، محتواهای مرتبط با صنعت‌تان را ارائه دهید.

 • برگزاری سمینار و کارگاه‌های آموزشی

یکی دیگر از انواع ایونت مارکتینگ‌ها، برگزاری سمینار و کارگاه‌های آموزشی است. اگر در کسب‌و‌کاری حرفه‌ای هستید و در مورد آن، دانش منحصربه‌فردی دارد، پیشنهاد می‌شود، سمینار برگزار کنید و به بحث دقیق درباره آن بپردازد، به شرکت‌کنندگان آموزش دهید که چگونه وظایف خاص انجام دهند یا نکاتی را برای بهبود زندگی حرفه‌ای با آن‌ها در میان بگذارید. 

 • حمایت مالی از رویداد

یکی دیگر از انواع ایونت مارکتینگ، حمایت مالی از کمپین‌ها یا رویدادهای مختلف است. حمایت‌ها، شامل اهدای پول به منظور کمک به برگزاری کمپین است، که این امر به نام و لوگوی شرکت اجازه می‌دهد تا در معرض دید شرکت‌کنندگان قرار گیرد. 

برخی از مدیران ممکن است؛ به حامیان اجازه دهند تا میزبان یا برنامه‌ریز رویداد شما باشند، درحالی‌که، گروهی دیگر آزادند تا پول را به هر شکلی که برای کمک به برگزاری بهتر رویداد نیاز دارند، استفاده کنند. بسته به مقدار پولی که اهدا می‌کنید، نام و لوگوی برند ممکن است؛ در چندین نقطه در فضای رویداد نمایش داده‌شود.

 • برگزاری جشنواره

یکی دیگر از انواع بازاریابی رویداد، برگزاری جشنواره است. شما می‌توانید جشنواره‌ها را برگزار کنید و یک تجربه لذت‌بخش برای مخاطبان و بازار هدف‌تان ایجاد کنید. اگر مخاطبان شما B2B هستند، می‌توانید افق‌های بالقوه، شرکاء و مشتریان را دعوت کنید. 

بیشتر بخوانید  از سیر تا پیاز درباره لید یا سرنخ + 8 شیوه افزایش Lead generation

گزینه دیگر می‌تواند برگزاری جشنواره برای مخاطب‌های B2C باشد. این امر نیز می‌تواند به شرکت شما کمک کند تا آگاهی نسبت به برند را افزایش دهد و سود قابل‌توجهی کسب کند.

 • وبینارها

وبینار یک سمینار آنلاین است که افراد می‌توانند از دفتر خودشان برگزارش کنند و به شرکت‌کنندگان در نقاط مختلف جهان دسترسی بدهند. این شیوه برگزاری رویداد، سود خوبی دارد و می‌تواند به‌صورت ثابت و متمادی بارها تکرار شود.

انواع بازاریابی رویداد
برگزاری مهمانی نیز نوع دیگری از راه‌اندازی کمپین یا رویدادهای بازاریابی است که برای ترویج انتشار محصول یا خدمات جدید می‌توانید از آن استفاده کنید.

مزایای بازاریابی رویداد یا ایونت مارکتینگ

برگزاری رویداد مزایای متنوعی می‌تواند داشته باشد که در ادامه به آن‌ها اشاره می‌کنیم:

 1. ارتباط مستقیم با مشتری
 2. افزایش آگاهی از برند
 3. رشد مثبت ارزش برند
 4. تولید سرنخ
 5. تبلیغ محصول با ویژگی‌های خاص
 6. افزایش ترافیک
 7. فرصت برای یادگیری
 8. فروش بیشتر
 9. کاهش هزینه‌ها
 10. افزایش تعامل با رسانه‌ها

5 مرحله استراتژی بازاریابی دیجیتال برای برگزاری رویداد

در این قسمت به 5 مرحله ساخت یک استراتژی بازاریابی دیجیتال برای مدیریت رویداد اشاره می‌کنیم:

۱- تعریف اهداف و مقاصد برگزاری رویداد

پیش از اینکه به فکر استفاده از کانال‌های بازاریابی دیجیتال بیفتید، ابتدا تعیین کنید که می‌خواهید با کمپین بازاریابی دیجیتال خود چه دستاوردی داشته باشید؟ اهداف و مقاصدتان چیست؟ آیا می‌خواهید آگاهی برندتان را افزایش دهید؟ فروش بیشتر داشته‌باشید و … 

۲- انتخاب کانال‌های مناسب

تعدادی از کانال‌های بازاریابی دیجیتال وجود دارد که می‌توانید برای تبلیغ رویدادتان از آن‌ها کمک بگیرید، اما؛ همه آن‌ها برای کسب‌و‌کارتان مناسب نیستند. انتخاب کانال‌های مناسب، برای مخاطب هدف و میزان بودجه‌تان مهم است. گزینه‌های محبوب، بازاریابی از طریق ایمیل، بازاریابی در شبکه‌های اجتماعی و تبلیغات کلیکی پولی هستند.

۳- ایجاد محتوای جذاب

پس از انتخاب کانال‌ها، نیاز به ایجاد محتوای جذاب در آن‌ها دارید که با مخاطب هدف شما هم‌خوانی داشته‌باشد.

۴- تبلیغ رویداد خود

پس از تولید محتوای جذاب، نوبت تبلیغ رویداد یا کمپین است. راه‌های مختلفی برای انجام این کار وجود دارد، اما؛ موثرترین آن‌ها شامل بازاریابی در شبکه‌های اجتماعی و بازاریابی از طریق ایمیل است. 

۵- بررسی و سنجش نتایج برگزاری رویداد

درنهایت؛ فراموش نکنید که نتایج کمپین بازاریابی دیجیتال خود را اندازه‌گیری کنید تا ببینید چه موضوعاتی با استقبال مواجه شده و چه چیزهایی جذابیت چندانی ندارند. 

مدیریت رویداد
مدیریت رویدادها، دستخوش تغییر عمده‌ای در نحوه عملکرد خود شده‌است و بازاریابی دیجیتال، در این میان نقش اساسی دارد.

و اما سخن آخر…

در این مطلب، سعی کردیم شما را با مفهوم بازاریابی رویداد، انواع ایونت مارکتینگ، روش‌های اجرای آن و… آشنا کنیم. چنانچه قصد برگزاری رویداد یا کمپین دارید، ما در «سهامارکتینگ» می‌توانیم به شما در راه‌اندازی آن کمک کنیم. 

اگر دوست دارید درباره سهامارکتینگ بیشتر بدانید، باید بگوییم: ما یک شرکت دیجیتال مارکتینگ هستیم که با هدف احترام و یادگیری، همکاری و درنهایت؛ خلق تجربه‌ای متفاوت به شرکت‌ها کمک می‌کنیم که در دنیای مارکتینگ بهتر دیده شوند. کافی است؛ با ما تماس بگیرید تا از خدمات 360 درجه ما بهره ببرید.

منابع: indeed/ business/ inevent

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

به مشاوره نیاز دارید؟
پیمایش به بالا
اسکرول به بالا