آژانس دیجیتال سها مارکتینگ

چگونه با سئوی داخلی ترافیک ارگانیک سایت را بالا ببرید؟

سئوی داخلی

«سئوی داخلی» (On-Page SEO) قدرتی بی‌بدیل در جذب سیل عظیمی از بازدیدکنندگان و مشتریان جدید به وبسایت‌تان می‌دهد. این فرآیند به شما کمک می‌کند تا با تسلط کامل بر محتوای صفحات خود، مسیر موفقیت در دنیای دیجیتال را هموار سازید. برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه با ما در سهامگ همراه شوید.

سئوی داخلی سایت چیست؟

سئوی داخلی به فرآیند بهینه‌سازی صفحات وب و محتوای آن‌ها برای موتورهای جستجو و کاربران گفته می‌شود. با انجام سئوی داخلی سایت، صفحه‌های آن در موتورهای جستجو، رتبه بهتری کسب می‌کنند و ترافیک ارگانیک بیشتری روانه سایت شما می‌شود. از جمله اقدامات رایج سئوی داخلی سایت، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

· بهینه‌سازی برای هدف جست‌وجو (Search Intent)

حواس‌تان باشد که کاربر هنگام جست‌وجوی یک عبارت خاص به دنبال چه چیزی است و محتوای خود را براساس آن تنظیم کنید.

· بهینه‌سازی تگ‌های عنوان (Title Tags)

تگ عنوان، تیتر اصلی صفحه شماست که در نتایج جست‌وجو نمایش داده می‌شود. این تگ باید به طور خلاصه و روشن، موضوع صفحه را توصیف کند و شامل کلمات کلیدی مرتبط باشد. زیر عنوان‌های H2 و H3 نیز بهتر است، شامل کلمات کلیدی باشند.

· بهینه‌سازی لینک‌های داخلی  (Internal Links)

با لینک دادن به صفحات مرتبط دیگر در ‌سایت خود، به موتورهای جستجو کمک کنید تا ساختار وب‌سایت شما را درک کنند و به کاربران نیز مسیر پیمایش راحت‌تری ارائه خواهید داد.

· بهینه‌سازی آدرس‌های اینترنتی (URLها)

آدرس اینترنتی (URL) باید کوتاه، مرتبط با موضوع صفحه و شامل کلمات کلیدی باشد.

سئو داخلی چه تفاوت‌هایی با سئو خارجی دارد؟

برای درک بهتر تفاوت سئو داخلی با خارجی (Off-Page SEO) جدول زیر را ملاحظه کنید:

عامل سئوی داخلی سئوی خارجی
محل انجام داخل سایت خارج سایت
تمرکز بهینه‌سازی محتوای صفحات، ساختار و کدها افزایش اعتبار و محبوبیت سایت
کنترل کنترل بیشتر کنترل کمتر
نمونه اقدامات استفاده از کلمات کلیدی مناسب – بهینه‌سازی عنوان و توضیحات متا – تولید محتوای باکیفیت – افزایش سرعت بارگذاری صفحات – لینک‌سازی داخلی بک‌لینک‌سازی – فعالیت در شبکه‌های اجتماعی – رپورتاژ آگهی – روابط عمومی
اهمیت بسیار مهم بسیار مهم

 

چرا سئوی داخلی اهمیت دارد؟

موتورهای جستجو مانند گوگل از کلمات کلیدی و سایر عناصر سئوی داخلی برای ارزیابی ارتباط یک صفحه با هدف جست‌وجوی کاربر استفاده می‌کنند. اگر صفحه مرتبط و مفید باشد، گوگل آن را به کاربران نمایش می‌دهد.

به زبان ساده‌تر:

گوگل هنگام رتبه‌بندی صفحات، به سیگنال‌های سئوی داخلی توجه می‌کند و صفحاتی که دارای «محتوای کاربر محور» هستند را به فرد نشان می‌دهد. در واقع، کاربر با استفاده از یک کلمه یا کلمات به شما می‌گوید، هدفش از جست‌وجو در فضای مجازی چیست؟ محتواها با استفاده از کلمه مورد نیاز کاربر باید بتوانند پاسخگوی نیازش باشند. گوگل محتواهایی که از کلمه کلیدی به درستی استفاده کرده‌باشند به کاربر نشان می‌دهد و در نتیجه میزان بازدید سایت و … افزایش می‌یابد.

بیشتر بخوانید  سئوی کلاه سیاه، شمشیر دولبه‌ سایت شما!
مزایای استفاده از سئوی داخلی
با تمرکز بر سئوی داخلی، می‌توانید رتبه‌ وبسایت خود را در موتورهای جستجو ارتقا داده و ترافیک ارگانیک آن را افزایش دهید.

9 تکنیک سئوی داخلی برای سایت شما

1. نقش تولید محتوای منحصر‌به‌فرد در سئوی داخلی سایت

تولید محتوای باکیفیت و مرتبط با نیازهای مخاطب، یکی از مهم‌ترین اقدامات در راستای بهبود سئوی داخلی وبسایت شماست. برای شروع، باید کلمات کلیدی، موضوعات مرتبط و کلمه کلیدی اصلی را پیدا کنید. پیشنهاد می‌کنیم در ابتدای کار روی کلمات کلیدی بلند تمرکز کنید. این کلمات معمولا حجم جست‌وجوی پایین‌تر، اما سطح سختی کمتری دارند. به این معنا که رتبه‌بندی آن‌ها آسان‌تر است. برای پیداکردن کلمات کلیدی مناسب می‌توانید از سایت‌هایی همچون موارد زیر استفاده کنید:

 • KWfinder
 • Moz
 • SEMrush
 • Ubersuggest
 • Ahrefs

2. قرار دادن کلمات کلیدی در جای مناسب و سئوی داخلی

حالا که کلمات کلیدی خود را انتخاب کرده‌اید، زمان آن رسیده که آن‌ها را به صورت استراتژیک در محتوای خود استفاده کنید. شما باید کلمات کلیدی اصلی خود را در این بخش‌های مهم محتوای خود قرار دهید:

· عنوان اصلی  (H1)

عنوان اصلی یا (H1) مهم‌ترین قسمت صفحه است و باید در آن به طور خلاصه به موضوع اصلی محتوا اشاره کنید.

· اولین پاراگراف

کلمات کلیدی را به طور طبیعی در پاراگراف اول بگنجانید.

· عناوین فرعی (H2، H3 و …)

از کلمات کلیدی در عناوین فرعی برای سازماندهی بهتر محتوا و برجسته‌کردن نکات کلیدی استفاده کنید.

3. نقش تگ عنوان (Page Title) در سئوی داخلی سایت

برچسب‌ عنوان، بخش‌هایی از کد HTML است که نشان می‌دهد، عنوان یک صفحه چیست و در موتورهای جستجو، پست‌های رسانه‌های اجتماعی و تب‌های مرورگر نمایش داده می‌شود. تگ عنوان می‌تواند بسیار تأثیرگذار باشد و کاربر را به کلیک روی مقاله ترغیب کند.

4. نقش نوشتن توضیحات متا (meta descriptions) در سئوی داخلی

تگ توضیحات متا، خلاصه‌ای کوتاه از محتوای هر صفحه در سایت است. موتورهای جستجو مانند گوگل ممکن است، از این توضیحات برای ایجاد اسنیپت (بخش توضیحی نتایج جستجو) استفاده کنند.

اگرچه توضیحات متا به طور مستقیم بر رتبه‌بندی گوگل تاثیر نمی‌گذارند، اما می‌توانند عاملی سرنوشت‌ساز در انتخاب کاربران برای کلیک روی صفحه شما یا صفحه رقیب باشند. به عبارت دیگر، توضیحات متا می‌توانند ترافیک بیشتری را به سمت سایت شما هدایت کنند. یک متای حرفه‌ای و متناسب با سئوی داخلی سایت، مشخصات زیر را دارد:

· مختصر و مفید

گوگل توضیحات متا را در دستگاه‌های موبایل پس از حدود ۱۲۰ کاراکتر کوتاه می‌کند. بنابراین، بهتر است توضیحات را مختصر و مفید بنویسید.

· استفاده از کلمات کلیدی اصلی

این کار به کاربران کمک می‌کند تا دریابند که آیا صفحه شما با هدف جست‌وجوی آن‌ها مطابقت دارد یا خیر. همچنین، گوگل کلمات کلیدی (و مترادف‌های آن‌ها) را که با عبارت جست‌وجوی کاربر مطابقت دارند، در توضیحات متا پررنگ می‌کند. این کار باعث جلب توجه بصری کاربران و افزایش کلیک می‌شود.

· دارای یک فراخوان به عمل (CTA)

کاربران را با عبارات فراخوان به عمل همچون”رایگان امتحان کنید” یا “اطلاعات بیشتر کسب کنید” ترغیب به کلیک کنید.

بیشتر بخوانید  شما برند هستید؛ راهنمای خلق برند شخصی ناب!

5. بهینه‌سازی آدرس اینترنتی (URLs)

شاید باورش ابتدا برای‌تان سخت باشد، اما URL کوتاه‌تر نیز در سئوی داخلی سایت موثر است. گوگل همواره تأکید کرده‌است که در صورت تردید بین دو صفحه با ارزش یکسان، صفحه‌ای که URL کوتاه‌تری دارد را انتخاب می‌کند. همچنین، استفاده از کلمات کلیدی در URL به بهبود وضعیت آن کمک می‌کند. اگر از URL به زبان انگلیسی استفاده می‌کنید، توصیه می‌شود که عبارت، کوتاه و مرتبط با کلمات کلیدی باشد.

6. نقش لینک‌های داخلی در سئو سایت

لینک‌های داخلی، پیوندهایی هستند که کاربران را به صفحات دیگر همین ‌سایت هدایت می‌کنند. لینک‌سازی داخلی در سئو نقش مهمی ایفا می‌کند. دلایل اهمیت آن‌ عبارت‌اند از:

· کمک به درک ساختار ‌سایت توسط موتورهای جستجو

لینک‌های داخلی به موتورهای جستجو مانند گوگل کمک می‌کنند تا ساختار ‌سایت شما را درک کنند و بفهمند صفحات مختلف چگونه به هم مرتبط هستند.

· کشف و بررسی صفحات جدید توسط موتورهای جستجو

خزنده‌های گوگل (Google crawlers) از طریق لینک‌های داخلی می‌توانند صفحات جدید سایت شما را کشف کرده و به آن‌ها دسترسی پیدا کنند.

· اهمیت بخشیدن به صفحات مرتبط

با لینک‌دادن به یک صفحه از ‌سایت خود، به گوگل نشان می‌دهید که آن صفحه ارزشمند و مهم است.

· کمک به پیمایش کاربران در ‌سایت

لینک‌های داخلی به کاربران کمک می‌کنند تا به راحتی در سایت شما به گشت‌وگذار بپردازند و مدت زمان بیشتری را در آن سپری کنند.

7. نقش لینک‌های خارجی در بهبود سئو داخلی سایت

لینک‌های خارجی، لینک‌هایی در سایت شما هستند که به سایر وبسایت‌ها اشاره می‌کنند. این لینک‌ها به دلایل زیر اهمیت دارند:

· بهبود تجربه کاربری

با هدایت کاربران به منابع مفید و مرتبط، به آن‌ها در درک بهتر موضوع مورد نظرشان کمک می‌کنند.

· افزایش اعتماد مخاطبان

لینک‌دادن به وبسایت‌های معتبر و قابل اعتماد، نشان می‌دهد که شما به مخاطبان خود احترام می‌گذارید و اطلاعات درستی در اختیارشان می‌گذارید.

8. نقش اضافه کردن ویدئو و تصاویر باکیفیت در سئوی داخلی

استفاده از فرمت‌ها و انواع مختلف محتوا در یک صفحه، برای گوگل و کاربران بسیار مفید است. این تنوع، تجربه کاربری را ارتقا بخشیده و به رتبه‌بندی بهتر صفحه در موتورهای جستجو نیز کمک می‌کند.

مزایای تنوع محتوا برای گوگل

 • درک بهتر موضوع و ساختار صفحه
 • افزایش زمان ماندگاری کاربران در صفحه
 • افزایش اعتبار و ارزش صفحه

مزایای تنوع محتوا برای کاربران

 • جذابیت و تنوع بیشتر در تجربه کاربری
 • یادگیری آسان‌تر مفاهیم
 • درک عمیق‌تر موضوع صفحه

انواع مختلف محتوا

 • متن: مقالات، توضیحات، راهنمایی‌ها
 • تصاویر: عکس، اینفوگرافیک، اسکرین‌شات
 • ویدئو: آموزش‌ها، توضیحات، مصاحبه
 • صوت: پادکست، موسیقی، توضیحات صوتی
تکنیک های سئوی داخلی
تکنیک های سئوی داخلی

و اما سخن آخر

سئوی داخلی، به مجموعه‌ای از اقدامات و تکنیک‌هایی گفته می‌شود که برای بهینه‌سازی صفحات وب در موتورهای جستجو انجام می‌شود. این فرآیند، به موتورهای جستجو مانند گوگل کمک می‌کند تا محتوای صفحات شما را بهتر درک کنند و در نتایج جست‌وجو رتبه‌های بالاتری کسب کنند.

اگر به دنبال ارتقای رتبه‌ وبسایت خود در موتورهای جستجو و افزایش ترافیک ارگانیک هستید، «آزانس دیجیتال مارکتینگ سها» با ارائه خدمات تخصصی سئوی داخلی، شما را در این مسیر همراهی خواهد کرد. کافی است با تماس بگیرید.

منابع: semrush/ backlinko

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

به مشاوره نیاز دارید؟
پیمایش به بالا
اسکرول به بالا