آژانس دیجیتال سها مارکتینگ

استراتژی بازاریابی چرخ‌‌فلک (Flywheel) چیست و چه کاربردی دارد؟

استراتژی بازاریابی چرخ‌‌فلک

تصور کنید: در یک قیف غول‌پیکر بازاریابی گیر افتاده‌اید. مشتریان بالقوه از بالا وارد می‌شوند، اما تعداد کمی از آن‌ها به مشتریان وفادار تبدیل می‌شوند. هر روز، برای جذب مشتریان جدید، تلاش می‌کنید، اما انگار درجا می‌زنید و راهی برای خروج از این چرخه ندارید!

ناامید نشوید، راه نجاتی وجود دارد! «استراتژی نوین بازاریابی چرخ‌‌فلک»، راهی جدید پیش چشمان شما می‌گذارد و کمک‌تان می‌کند تا در مسیر موفقیت قدم بردارید. برای اینکه بیشتر با این تکنیک جدید بازاریابی آشنا شوید، با ما در سهامگ همراه باشید.

استراتژی بازاریابی چرخ‌‌فلک (Flywheel) چیست؟

استراتژی بازاریابی چرخ‌ و فلک (Flywheel Marketing )، مدلی نوآورانه است که جایگزین استراتژی بازاریابی قیف فروش شده و بر تداوم و ارتباط میان مراحل مختلف تجربه مشتری تمرکز دارد. در این مدل، مشتریان در مرکز قرار دارند و فعالیت‌های بازاریابی فروش و خدمات پس از آن به گونه‌ای طراحی می‌شوند که هر یک از این بخش‌ها، انرژی را به سیستم برگردانده و حرکت دایره‌ای را تقویت می‌کنند.

هدف اصلی این استراتژی، ایجاد رضایت‌مندی و وفاداری در مشتریان است تا آن‌ها نه تنها به خریدهای مکرر ترغیب شوند، بلکه به سفیران برند تبدیل شده و مشتریان جدیدی را به این چرخه معرفی و چرخه رشد مستمر و پایداری را برای شرکت ایجاد کنند.

مفاهیم کلیدی در استراتژی بازاریابی چرخ‌‌فلک

بازاریابی چرخ‌‌فلک بر 3 اصل اساسی استوار است که در ادامه به آن اشاره خواهیم کرد:

بیشتر بخوانید  با قیف بازاریابی محتوا، مخاطب جذب کن، مشتری وفادار بساز، و به سود برس!

1. مشتری

تمرکز اصلی این مدل، روی ارائه یک تجربه عالی به مشتری است.

2. چرخه بی‌پایان

هیچ نقطه شروع یا پایان مشخصی برای چرخه عمر بازاریابی وجود ندارد.

3. شتاب از طریق رضایت مشتری

مشتریان راضی با معرفی دیگران به کسب‌وکار شما، شتاب ایجاد می‌کنند.

مهم‌ترین عوامل محرک استراتژی فروش فلای ویل

استراتژی بازاریابی چرخ‌فلک 3 محرک اصلی دارد که سرعت این چرخه را افزایش یا کاهش می‌دهد که عبارت‌اند از:

· نیرو

محتوای مرتبط، تبلیغات و سایر فعالیت‌های بازاریابی که برای جذب مشتریان جدید انجام می‌شود.

· اصطکاک

هر چیزی که تجربه مشتری را دشوار یا ناخوشایند می‌کند، مانند خدمات ضعیف به مشتریان.

· وزن

هرچه تعداد مشتریان بیشتر باشد، چرخ فلایویل سنگین‌تر و سریع‌تر می‌چرخد.

استراتژی فلای ویل
تمرکز اصلی بازاریابی چرخ‌فلک روی مشتری است.

استراتژی بازاریابی Flywheel چگونه کار می‌کند؟

استراتژی بازاریابی چرخ‌فلاک، با تکیه بر 2 عامل کلیدی، افزایش نیرو و کاهش اصطکاک، به کسب‌و‌کارها کمک می‌کند تا موفق‌تر رفتار کنند. در واقع، با پیاده‌سازی برنامه‌ها و استراتژی‌های اثربخش، نیروی محرکه Flywheel، یعنی مشتری را افزایش می‌دهد. این امر، منجر به افزایش سرعت چرخش و در نتیجه، رشد و پیشرفت کسب‌وکار می‌گردد. از سوی دیگر موانع این مسیر همچون عدم رضایت مشتری به دلایل مختلف را شناسایی و سعی در کاهش آن‌ها دارد.

مزایای بازاریابی Flywheel چیست؟

بازاریابی چرخ فلایویل، با تمرکز بر تجربه مشتری، مزایای متعددی برای کسب‌وکارها به ارمغان می‌آورد که در ادامه به آن‌ها اشاره می‌کنیم:

1. رشد پایدار

کسب‌وکارها با تمرکز بر رضایت و وفاداری مشتریان، می‌توانند به یک رشد پایدار بلندمدت دست یابند. مشتریان راضی، به برند وفادار مانده و به عنوان مبلغان آن در جامعه عمل خواهند کرد.

بیشتر بخوانید  صفر تا صد درباره هویت برند

2. کاهش هزینه‌ها

با تمرکز بر حفظ مشتریان فعلی، نیاز به جذب مشتریان جدید و صرف هزینه‌های فراوان در این زمینه، به طور قابل توجهی کاهش می‌یابد.

3. افزایش سهم بازار

مشتریان راضی، نه تنها به برند وفادار می‌مانند، بلکه با معرفی کسب‌وکار‌ به دیگران، به افزایش سهم‌  آن‌ها در بازار کمک می‌کنند.

4. بهبود شهرت برندوکار

تجربه مثبت مشتری، منجر به ارتقا شهرت برند و افزایش اعتماد و اعتبار آن در نزد مخاطبان خواهد شد.

5. افزایش انگیزه کارکنان

رضایت و وفاداری مشتریان، انگیزه کارکنان را برای ارائه خدمات بهتر و ارتقای کیفیت محصولات و خدمات افزایش می‌دهد.

6. ایجاد یک چرخه خودکار از رشد

با تمرکز بر تجربه مشتری و حفظ مشتریان فعلی، می‌توان یک چرخه خودکار از رشد ایجاد کرد که به طور مداوم به پیشرفت و توسعه کسب‌وکار کمک می‌کند.

و اما سخن آخر

بازاریابی چرخ‌فلک، با تمرکز بر مشتریان به عنوان موتور محرک رشد، یک استراتژی نوین و کارآمد برای کسب‌وکارهایی است که به دنبال موفقیت پایدار هستند. این مدل، با ایجاد یک چرخه خودکار از رشد، به شما کمک می‌کند تا به اهداف خود در زمینه‌های مختلف، از جمله افزایش سهم بازار، سودآوری و وفاداری به برند، دست یابید.اگر به دنبال یک استراتژی بازاریابی کارآمد و اثربخش برای حرفه خود هستید، بازاریابی چرخ فلایویل انتخاب مناسبی است.

«آژانس دیجیتال مارکتینگ سها» با تخصص و تجربه خود در زمینه مارکتینگ، به شما در دستیابی به اهداف‌تان یاری خواهد کرد. همین امروز با ما تماس بگیرید و از مشاوره رایگان‌مان بهره‌مند شوید!

منابع: hubspot/brafton

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

به مشاوره نیاز دارید؟
پیمایش به بالا
اسکرول به بالا