آژانس دیجیتال سها مارکتینگ

با قیف بازاریابی محتوا، مخاطب جذب کن، مشتری وفادار بساز، و به سود برس!

قیف بازاریابی محتوایی

در دنیای پررقابت امروز، جذب و تبدیل مخاطبان به مشتریان وفادار، دغدغه‌ اصلی بسیاری از کسب‌و‌کارها است. «قیف بازاریابی محتوا»، به عنوان ابزاری قدرتمند، مسیری روشن را برای عبور از این چالش و دستیابی به موفقیت ترسیم می‌کند.

این قیف با درک گام‌های مختلف سفر مشتری، از آشنایی اولیه تا تبدیل به مشتری وفادار، به شما کمک می‌کند تا با ارائه محتوای جذاب و متناسب در هر مرحله، مخاطبان را به سمت خرید و تعامل هدایت کنید.

مجله سهامگ، با انتشار مقالات تخصصی و کاربردی در زمینه دیجیتال مارکتینگ، بازاریابی محتوایی، بازاریابی، سئو و … شما را در طراحی و اجرای قیف بازاریابی متناسب با نیازها و اهداف برندتان یاری می‌کند. با مطالعه مقالات این مجله تخصصی، گنجینه‌ای از ایده‌های خلاقانه و استراتژی‌های اثربخش را در اختیار خواهید داشت.

قیف بازاریابی محتوایی چیست؟

قیف بازاریابی محتوایی (Content Marketing Funnel) یک استراتژیِ برنامه‌ریزی‌شده است که با هدف ارائه محتوای مرتبط به مشتریان بالقوه، بر اساس رفتار آن‌ها طراحی می‌شود.

سطوح قیف بازاریابی محتوایی چیست؟

قیف بازاریابی محتوا، نمایشی جذاب از گام‌هایی است که مشتریان بالقوه پیش از خرید طی می‌کنند. این قیف، بخشی از یک استراتژی جامع بازاریابی محتواست که با تکیه بر ارائه محتوای مناسب در هر مرحله، مخاطبان را به سمت خرید و در نهایت، رضایت و وفاداری هدایت می‌کند. این سفر 4 مرحله دارد:

1.آگاهی‌بخشی (Awareness)

هنگامی که مشتریان بالقوه وارد قیف بازاریابی محتوا شما می‌شوند، فرض بر این است که هیچ آشنایی با شرکت یا راه‌حل پیشنهادی شما ندارند. وظیفه شما در این مرحله، ایجاد آگاهی و جلب توجه آن‌هاست. این بخش در ابتدای قیف قرار دارد، جایی که مخاطبان به تازگی سفر خود را با شما آغاز کرده‌اند.

محتوای بالای قیف (TOFU) بر آموزش مخاطبان تمرکز دارد. می‌توانید از انواع مختلف محتوایی که در پایین به آن‌ها اشاره شده‌است، در  این مرحله استفاده کنید.

اما نگران نباشید، لازم نیست تمام این قالب‌های محتوا را امتحان کنید. چند مورد را که به احتمال قوی با مخاطب هدفتان هم‌خوانی دارد، آزمایش کنید و موفقیت آن‌ها را دنبال کنید. برای هر محتوایی که ایجاد می‌کنید، از خود بپرسید:

 • آیا مخاطبان، محتوا را مشاهده، با آن تعامل دارند و به اشتراک می‌گذارند؟
 • آیا بعد از تعامل با محتوا، اقدامی صورت می‌گیرد؟

برای پاسخ به این سؤالات از معیارهایی مانند زمان توقف در صفحه، تعداد نظرات و نرخ پرش استفاده کنید و برای درک عمیق‌تر، Google Analytics را بررسی کنید. در این مسیر ، « آژانس دیجیتال سها مارکتینگ» می‌تواند همراه مناسبی برای شما باشد و کمک‌تان کند تا این مسیر را راحت‌تر طی کنید.

مرحله آگاهی فرصتی عالی برای جلب توجه مخاطبان، معرفی برند و راه‌حل‌های خود، و برانگیختن علاقه آن‌ها برای کسب اطلاعات بیشتر است. بنابراین، محتوای جذاب، آموزنده و قابل اشتراک تولید کنید تا سفری هیجان‌انگیز و پربار را در قیف بازاریابی محتوا برای مخاطبان خود رقم بزنید.

بیشتر بخوانید  کمپین بازاریابی، راز موفقیت برندها در دنیای رقابتی این روزها

2.ارزیابی (Evaluation)

مخاطبان بالقوه در میانه قیف (MOFU) تصمیم می‌گیرند که آیا محصول یا خدمات شما را نیاز دارند یا خیر. در این مرحله، علاوه‌بر اثبات ارزش، باید اعتماد آن‌ها را نیز جلب کنید. هیچ‌کس از کسی که به او اعتماد ندارد، خرید نمی‌کند، پس راه‌هایی برای ایجاد این رابطه محکم بیابید. مشتریان به دنبال محتوایی هستند که نشان دهد چرا باید محصول یا خدمات شما را انتخاب کنند:

 • مطالعات موردی: مثال‌هایی از موفقیت مشتریان قبلی خود ارائه دهید.
 • مقالات سفید: عمیق‌تر به موضوعات مهم برای مخاطب بپردازید و تخصص خود را نشان دهید.
 • ایمیل‌های هدفمند: با اطلاعات و پیشنهادات مرتبط، ارزش خود را به مخاطبان یادآوری کنید.
 • منابع و دانلودهای مفید: دسترسی به محتوای باکیفیت و رایگان، اعتماد ایجاد می‌کند.
 • رویدادها و وبینارها: با تعامل مستقیم، پاسخ به سوالات و ارائه ارزش، اعتماد را تقویت کنید.

باز هم از خود بپرسید:

 • آیا مخاطبان با این محتوا به مرحله بعدی هدایت می‌شوند؟
 • آیا این محتوا منجر به فروش یا سرنخ‌های جدید می‌شود؟
 • آیا این محتوا به هدف نهایی من کمک یا آن را خدشه‌دار می‌کند؟

ایجاد محتوای خوب به صورت گام‌به‌گام، مخاطب را به سمت خرید سوق می‌دهد. این فرایند یک‌شبه اتفاق نمی‌افتد، پس انتظار نداشته باشید یک محتوا تمام کار را انجام دهد. به همین دلیل تنوع در انواع بازاریابی محتوایی و داشتن استراتژی جامعی که مشتریان بالقوه را در قیف محتوا پیش می‌برد، بسیار مهم است.

مزایای قیف بازاریابی محتوا
با محتوای ارزشمند، اعتماد و اعتبار بسازید، نیاز مخاطب را برطرف کنید و او را نزدیک به خرید کنید. به یاد داشته باشید، در این مرحله، قیف بازاریابی هدف اصلی شما اثبات ارزش و جلب اعتماد است.

3.تبدیل (Conversion)

همه ما می‌خواهیم هنگام خرید، احساس اطمینان داشته باشیم. در این مرحله از قیف بازاریابی محتوا، به مشتریان بالقوه دلایل کاملاً واضحی برای خرید محصول یا استفاده از خدمات خود ارائه دهید تا آن‌ها را ترغیب به خرید کنید. تا این مرحله، محتوا بر ایجاد علاقه به محصول شما تمرکز کرده است. حالا، در انتهای قیف بازاریابی محتوا (BOFU)، دلیل خرید را به آن‌ها ارائه دهید. با محتوای زیر اعتماد مشتری را جلب کنید و آن‌ها را به خرید تشویق کنید:

·نظرات مشتریان

با نمایش نظرات مثبت مشتریان فعلی خود، ثابت کنید که دیگران از محصول یا خدمات شما راضی هستند.

·دموها

با ارائه نسخه‌های نمایشی کوتاه و جذاب، به مشتریان بالقوه، امکان تجربه‌ی بخشی از محصول را بدهید.

·مقایسه‌ محصولات

با مقایسه‌ محصول خود با محصولات مشابه، ویژگی‌های برتر آن را برجسته کنید.

·دوره‌های آزمایشی رایگان

با ارائه دوره‌ آزمایشی رایگان، به مشتریان بالقوه اجازه دهید محصول را به صورت محدود و بدون ریسک امتحان کنند.

این فرصتی است تا به طور واقعی محصول یا خدمات خود را تبلیغ کنید. با مقایسه‌ مستقیم محصولات مشابه و برجسته‌کردن مزایای رقابتی، می‌توانید به راحتی روی تصمیم خرید مشتری تأثیر بگذارید.

ارائه یک دوره آزمایشی رایگان نیز می‌تواند منجر به خرید شود، به شرطی‌که کل محصول را به طور رایگان در اختیار مشتری قرار ندهید. دوره آزمایشی مقدماتی به مشتریان بالقوه کیفیت کار شما را نشان می‌دهد، اما باید آن‌ها را برای کسب اطلاعات بیشتر ترغیب کند، زیرا هدف شما تبدیل آن‌ها به مشتریان دائمی است. برای مثال، می‌توانید بعد از یک وبینار به مشتریان بالقوه ایمیل ارسال کنید و پیشنهاد دهید محصول را به مدت 2 هفته به صورت رایگان امتحان کنند. موارد زیر را به خاطر داشته باشید:

 • آیا محتوای من دارای یک فراخوان واضح به اقدام (CTA) است؟
 • آیا فرآیند خرید را تا حد امکان ساده کرده‌ایم؟
 • آیا محتوا به صورت شخصی‌سازی شده و با مخاطب هدف در زمان (یا مرحله) مناسب در مسیر سفر مشتری مرتبط است؟
بیشتر بخوانید  هرآنچه لازم است، درباره بازاریابی شبکه‌های اجتماعی بدانید!

طبق مطالعه‌ای از (Salesforce) %52 از مشتریان انتظار دارند، پیشنهادها همیشه شخصی‌سازی شده شوند و %66 از مشتریان انتظار دارند، شرکت‌ها نیازها و انتظارات منحصر‌به‌فرد آن‌ها را درک کنند.

یک قیف محتوا باید به شما کمک کند تا تعاملات شخصی‌تر، روان‌تر و جذاب‌تری با مشتریان خود برقرار کنید. بنابراین، به داده‌های کاربر و معیارهای بازاریابی خود توجه کنید تا درک کنید که مخاطب شما چه کسانی هستند، در کدام مرحله از مسیر مشتری قرار دارند و چه زمانی باید با آن‌ها ارتباط برقرار کنید. هر چه محتوای شما هدفمندتر باشد، احتمال تبدیل مخاطبان به مشتریان دائمی بیشتر می‌شود.

4.لذت (Delight)

اگرچه مرحله‌ لذت، بخش اصلی از قیف بازاریابی سنتی نیست، اما؛ بسیاری از شرکت‌ها برای حفظ یا خشنودی مشتریان این گام را اضافه کرده‌اند. استراتژی جامع محتوای شما باید بر ساختن و تعامل نگه داشتن مخاطب تمرکز کند. این تلاش‌ها باید فراتر از مرحله خرید ادامه یابد. محتوای شما باید به مشتریان راه‌های ساده‌ای برای برقراری ارتباط و اشتراک‌گذاری بازخورد با کسب‌و‌کار شما ارائه دهد. از خودتان بپرسید:

 • آیا این محتوا مشتریان را به بازخورد دادن تشویق می‌کند؟
 • آیا این محتوا به خوانندگان دلیل معرفی خدمات یا محصولات شما به دوستان‌شان می‌شود؟
 • آیا این محتوا موفقیت‌های واقعی مشتریان را به نمایش می‌گذارد؟

با پیشنهادات ویژه یا پیش‌نمایش زودهنگام محصولات جدید، به مخاطبان خود پاداش دهید. %91 از مشتریان می‌گویند پس از یک تجربه عالی با خدمات، احتمال خرید مجددشان بیشتر می‌شود. حتی اگر مشتری وفادار شما نباشند، همچنان در حلقه‌های اجتماعی خود قدرت تأثیرگذاری دارند.

به خاطر داشته باشید که:

 • مشتریان وفادار، بهترین سفیران برند شما هستند. با محتوایی که رضایت آن‌ها را جلب می‌کند و احساس ارزشمندی به آن‌ها می‌دهد، اعتماد و وفاداری‌شان را جلب کنید.
 • همیشه فرصتی برای بهبود وجود دارد. به بازخورد مشتریان با دقت گوش دهید و از آن برای ایجاد محتوای بهتر و بهبود تجربه کلی مشتری استفاده کنید.
قیف بازاریابی موفق
یک قیف بازاریابی موفق، سفری پیوسته است. با ایجاد محتوای ارزشمند در هر مرحله، با مشتریان خود ارتباط برقرار کنید و آن‌ها را در مسیر خرید و پس از آن همراهی کنید.

و اما سخن آخر

قیف بازاریابی محتوا، فرصتی برای همراهی مخاطبان در طول سفر خرید است. با ایجاد محتوای باکیفیت و متناسب با هر مرحله، نه تنها مشتریان بالقوه را جذب می‌کنید، بلکه رضایت و وفاداری آن‌ها را نیز به ‌دست می‌آورید. به یاد داشته باشید، موفقیت در این سفر نیازمند شناخت صحیح مخاطبان «پرسونا» و برآورده کردن نیازهای آن‌ها در هر گام است. پس، آن‌ها را شگفت‌زده کنید و سفری لذت‌بخش و به یادماندنی برایشان رقم بزنید!

اگر به دنبال یک همراه مطمئن و کاردرست هستید که با خیال راحت در سفر مشتری همراه‌تان باشد، «آژانس دیجیتال مارکیتینگ سها» انتخاب مناسبی است. کافی است، تماس بگیرید تا از خدمات 360 درجه ما در این مسیر کمک بگیرید.

منابع: lucidchart/ mailchimp/ hubspot

 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

به مشاوره نیاز دارید؟
پیمایش به بالا
اسکرول به بالا