آژانس دیجیتال سها مارکتینگ

از سیر تا پیاز درباره روش‌های دیجیتال مارکتینگ

روش‌های دیجیتال مارکتینگ

با گسترش فناوری و حضور پررنگ اینترنت پرسرعت در دنیای مدرن امروزی، الگوهای رفتاری مشتریان تغییر کرده و خرید و فروش آنلاین و دنیای دیجیتال مارکتینگ به یکی از اصلی‌ترین بخش‌های استراتژی بازاریابی برای بسیاری از شرکت‌ها تبدیل شده‌است. به گونه‌ای که بسیاری از برندهای کسب‌وکارها،در صورتی‌که در دنیای دیجیتال حضور پررنگ نداشته‌باشند، گویی از عرصه رقابت عقب مانده و نادیده گرفته می‌شوند.

وقتی پا به این عرصه می‌گذارید، با انواع روش‌های دیجیتال مارکتینگ آشنا می‌شوید که شاید درک آن‌ها برای شما مشکل باشد. ما در سها مارکتینگ قصد داریم، درباره انواع دیجیتال مارکتینگ، موثرترین روش دیجیتال مارکتینگ و اهمیت این موضوع و مزایای آن با شما صحبت کنیم. پس همچنان همراه ما باشید.

چرا حضور دیجتال مارکتینگ در کسب‌وکارها اهمیت دارد؟

یکی از اصلی‌ترین ابزارهای بازاریابی در دنیای فناوری این روزها، دیجیتال مارکتینگ یا بازاریابی دیجیتال است. به‌ویژه که هر روز شاهد افزایش سرعت اینترنت در جهان هستیم. با این اوصاف؛ اگر بخواهیم درباره دلایل اهمیت دیجیتال مارکتینگ به‌صورت تیتروار و خلاصه صحبت کنیم، باید بگوییم:

۱- تغییر الگوهای مصرف

الگوهای مصرف این روزها با وجود اینترنت پرسرعت تغییر کرده و مردم برای خرید یا اطلاع‌رسانی به سایت‌ها، شبکه‌های اجتماعی و برنامه‌های تلفن‌های همراه مراجعه می‌کنند.

۲- هدف‌مندی بهتر

با استفاده از دیجیتال مارکتینگ، شرکت‌ها می‌توانند به صورت هدف‌مند و دقیق به مخاطبین خود پیام دهند.

۳- اندازه‌گیری و تجزیه و تحلیل

در مقایسه با روش‌های سنتی بازاریابی، دیجیتال مارکتینگ، امکان اندازه‌گیری دقیق و لحظه‌ای نتایج را فراهم می‌کند.

۴- هزینه‌های کمتر

دیجیتال مارکتینگ در مقایسه با روش‌های سنتی، هزینه‌های کمتری دارد.

۵- تعامل بیشتر با مشتری

شبکه‌های اجتماعی و سایر روش‌های دیجیتال مارکتینگ امکان تعامل مستقیم با مشتریان را فراهم می‌آورد، که این موضوع می‌تواند به افزایش وفاداری مشتری منجر شود.

۶- دسترسی به بازارهای جهانی

با استفاده از اینترنت، حتی کسب‌و‌کارهای کوچک نیز می‌توانند به بازارهای جهانی دسترسی پیدا کنند.

۷- قابلیت به‌روزرسانی

اطلاعات و تبلیغات در محیط دیجیتال، بدون نیاز به هزینه‌های چاپ یا تولید مجدد قابلیت به‌روزرسانی دارند.

سئو یکی از شاخه های دیجیتال مارکتینگ
سئو یکی از مهم‌ترین و محبوب‌ترین شاخه های دیجیتال مارکتینگ در بازاریابی محسوب می‌شود.

دیجیتال مارکتینگ چه انواعی دارد؟

دیجیتال مارکتینگ شامل روش‌ها و تکنیک‌های متعددی است که به شرکت‌ها کمک می‌کند تا با مخاطبان خود در تعامل باشند، محصولات و خدمات خود را معرفی کنند و فروش را افزایش دهند. در زیر روش‌های دیجیتال مارکتینگ را با هم بررسی می‌کنیم:

 • مارکتینگ محتوا (Content Marketing) 

یکی از بخش‌های مهم و در واقع اصلی، انواع دیجیتال مارکتینگ، محتوا یا Content Marketing است که به ایجاد و توزیع محتوای مرتبط، مفید و جذاب برای جذب و حفظ مخاطبان و همچنین ترویج هدف‌های تجاری می‌پردازد.

 • بازاریابی در شبکه‌های اجتماعی  (Social Media Marketing)

استفاده از شبکه‌های اجتماعی مانند فیسبوک، اینستاگرام، توییتر، لینکدین برای ترویج محصولات و برندها نیز یکی از شاخه‌های دیجیتال مارکتینگ است که در معرفی برند در فضای مجازی بسیار موثر است.

 • تبلیغات پرداخت‌شده (Pay-Per-Click – PPC) 

تبلیغات پرداخت‌شده (Paid Advertising) یکی از روش‌های اصلی دیجیتال مارکتینگ است که با استفاده از پرداخت به پلتفرم‌ها یا وب‌سایت‌ها، اعمال تبلیغات به جذب توجه و تعامل با مخاطبان می‌پردازد. 

در این شیوه، هزینه‌های مالی برای نمایش تبلیغات به تعداد تعیین‌شده از کاربران یا به ازای کلیک‌ها یا عملیات مشابه پرداخت می‌شود. تبلیغات پرداخت‌شده به وسیله تکنولوژی‌های تبلیغاتی آنلاین اجرا می‌شوند و در انواع مختلفی از قالب‌ها و پلتفرم‌ها قابل اجرا هستند. این نوع تبلیغات به شرکت‌ها و برندها اجازه می‌دهد تا به‌طور دقیق‌تر تعیین کنند که تبلیغات‌شان به چه کسانی نمایش داده می‌شود و کنترل بیشتری بر روی بودجه تبلیغاتی خود داشته باشند.

بیشتر بخوانید  همه‌چیز درباره دیجیتال مارکتینگ

از جمله تبلیغات PPC، تبلیغات گوگل‌ادز ((Google Ads یا تبلیغات پرداختی در فیسبوک، است.

 • بازاریابی ایمیل (Email Marketing) 

یکی دیگر از انواع دیجیتال مارکتینگ، بازاریابی ایمیل است. در این شیوه برای افراد علاقه‌مند، خبرنامه ارسال می‌گردد.

 • بازاریابی تلفن همراه (Mobile Marketing) 

بازاریابی تلفن همراه یا موبایل مارکتینگ یکی از روش‌های مؤثر در دیجیتال مارکتینگ است که از تکنولوژی‌های مرتبط با تلفن‌های همراه و دستگاه‌های موبایل برای جذب و تعامل با مخاطبان استفاده می‌کند. این شیوه با توجه به رشد روز‌افزون استفاده از دستگاه‌های موبایل، اهمیت بسیاری پیدا کرده است. 

 • بازاریابی موتورهای جستجو (Search Engine Marketing – SEM) 

یکی دیگر از روش‌های دیجیتال مارکتینگ، SEM بوده که در ترویج وب‌سایت‌ها با افزایش وضعیت آن‌ها در نتایج موتورهای جستجو از طریق تبلیغات پرداخت‌شده، انجام می‌شود. 

 • بهینه‌سازی موتور جستجو (Search Engine Optimization – SEO)

سئو نیز یکی دیگر از شاخه های دیجیتال مارکتینگ است که در بهبود قرارگیری یک وب‌سایت در نتایج طبیعی (غیرپرداختی) موتورهای جستجو، تأثیر بسزایی دارد.

 • تبلیغات همسان (Native Advertising)

تبلیغات همسان (Native Advertising) یکی از روش‌های دیجیتال مارکتینگ است که به منظور بهبود تجربه کاربری و تفاوت کمتر تبلیغات با محتوای اصلی در محیط‌های آنلاین انجام می‌شود. در این شیوه، تبلیغات به گونه‌ای طراحی می‌شوند که با محتوای اصلی محیط تطابق داشته باشند و به نظر بیاید که بخشی از محتوای اصلی هستند. هدف اصلی این نوع تبلیغات، جذب توجه بیشتر مخاطبان و افزایش تعامل آن‌ها با محتوا و تبلیغات است.

 • بازاریابی ویدئویی (Video Marketing)

 بازاریابی ویدیویی یکی از مهم‌ترین و پرکاربردترین استراتژی‌های دیجیتال مارکتینگ است که با استفاده از محتواهای ویدیویی به منظور جذب توجه، تفاوت‌سازی برند و ایجاد ارتباط با مخاطبان، انجام می‌شود. ویدیوها به عنوان یک وسیله قوی برای منتقل کردن پیام‌ها، نمایش محصولات و خدمات، آموزش، تفریح و تولید محتوا با ارزش در دیجیتال مارکتینگ استفاده می‌شوند. 

 • بازاریابی پورسانتی (Affiliate Marketing) 

بازاریابی پورسانتی (Affiliate Marketing) یکی دیگر از روش‌های مؤثر در دیجیتال مارکتینگ است که در آن افراد یا شرکت‌ها به نام “بازاریابان پورسانتی” به تبلیغات یک محصول یا خدمت مشخص می‌پردازند و در صورت موفقیت در جلب مخاطبان و تولید فروش، پورسانت یا کمیسیونی از فروش به آن‌ها پرداخت می‌شود. 

این شیوه برای تبلیغ‌دهنده، بهبود فروش و جذب مخاطبان جدید را به دنبال دارد و برای بازاریابان پورسانتی، فرصتی برای کسب درآمد از طریق تبلیغات و معرفی محصولات و خدمات به دیگران ایجاد می‌کند.

 • طراحی سایت کاربرپسند

طراحی یک وب‌سایت کاربرپسند و موثر به عنوان یکی از روش‌های اساسی در دیجیتال مارکتینگ درنظر گرفته می‌شود. در طراحی سایت کاربرپسند، اصول مختلفی برای جلب توجه کاربران، بهبود تجربه کاربری و افزایش نرخ تبدیل به مشتریان اجرا می‌شود. از جملهه مهم‌ترین نکات که در طراحی سایت باید به آن توجه کنید:

 1. طراحی رسپانسیو: بایدبه گونه‌ای باشد که در تمام دستگاه‌ها از جمله لپ‌تاپ، کامپیوتر، تبلت، گوشی قابل مشاهده و استفاده باشد.
 2. سرعت بارگذاری: زمان بارگذاری صفحات باید حداقل باشد تا کاربر کلافه نشده و تجربه کاربری خوبی داشته باشد.
 3. سادگی شفافیت: سایت باید ساده اما قابل فهم، طراحی شده باشد و کاربر در استفاده از آن کلافه و خسته نشود.
 4. تأکید بر محتوا: محتوا باید به خوبی سازماندهی شده و با تمرکز بر محتوای ارزشمند ارائه شود.
 5. رنگ‌ها و ترتیب‌بندی: استفاده از رنگ‌ها و ترتیب‌بندی مناسب برای جذب توجه و تاکید بر اطلاعات مهم اهمیت دارد.
بیشتر بخوانید  هنر برندسازی؛ سفر هویت شما از نام تا داستان

با وجود انواع روش‌های دیجیتال مارکتینگ، شما می‌توانید در موفیقت پیشرو باشید و یک محیط تعاملی با هدف‌مندی بیشتر و افزایش فروش برپا کنید.

مزایای دیجیتال مارکتینگ 

دیجیتال مارکتینگ مزایای فراوانی برای کسب‌و‌کارها و برندها دارد. در زیر به برخی از آن‌ها اشاره می‌کنیم:

۱- قابلیت اندازه‌گیری

در مقایسه با روش‌های بازاریابی سنتی، دیجیتال مارکتینگ امکان اندازه‌گیری دقیق و لحظه‌ای نتایج را فراهم می‌کند، مانند تعداد کلیک‌ها، بازدیدها، تبدیل‌ها و ….

۲- هزینه‌های کمتر

در بسیاری از موارد، هزینه استفاده از دیجیتال مارکتینگ نسبت به روش‌های سنتی بسیار کمتر است، به‌ویژه؛ هنگام استفاده از تکنیک‌هایی مانند بهینه‌سازی موتور جستجو یا بازاریابی محتوا.

۳- دسترسی به جمعیت هدف

از طریق تبلیغات مستقر در دیجیتال مارکتینگ، شرکت‌ها می‌توانند به‌طور مستقیم به جمعیت هدف خود پیام ارسال کنند و تبلیغات را برای گروه خاصی شخصی‌سازی کنند.

۴- قابلیت تعامل و ارتباط با مشتریان

شبکه‌های اجتماعی و سایر فرم‌های دیجیتال مارکتینگ، فرصت ارتباط مستقیم با مشتریان را فراهم می‌کنند، که منجر به ساختن ارتباطات موثرتر و دریافت بازخورد سریع‌تر می‌شود.

۵- قابلیت تعديل

اگر یک کمپین دیجیتال مارکتینگ به خوبی کار نکند، شما می‌توانید آن را سریع تعدیل یا تغییر دهید.

۶- دسترسی گسترده

از طریق اینترنت، شما می‌توانید با مشتریان خود در سراسر جهان ارتباط برقرار کنید، نه فقط در محلی خاص.

۷- به روز بودن

به‌راحتی و بدون نیاز به چاپ یا تولید مجدد، می‌توانید محتوا یا تبلیغات خود را به‌روز کنید.

۸- اهمیت برند

دیجیتال مارکتینگ امکان ساخت و تقویت هویت برند را فراهم می‌کند و باعث می‌شود تا مشتریان با برند شما تعامل داشته باشند.

۹- رقابت با شرکت‌های بزرگ

کوچک‌ترین کسب‌و‌کارها هم می‌توانند با استفاده از دیجیتال مارکتینگ رقابت با برندهای بزرگ‌تر داشته‌باشند.

۱۰- بازده سرمایه بالا

بسیاری از تکنیک‌های دیجیتال مارکتینگ می‌توانند نرخ بازده سرمایه بسیار بالایی ارائه دهند.

مزایای انواع دیجیتال مارکتینگ
با توجه به مزایای متنوع انواع دیجیتال مارکتینگ و تغییرات سریع کسب‌و‌کارها در دنیای فناوری با کمک آن، می‌توان به جرأت آن را، یکی از اصلی‌ترین ابزارهای موفقیت برای کسب و کارها دانست.

موثرترین روش دیجیتال مارکتینگ چیست؟

موثرترین روش دیجیتال مارکتینگ بستگی به هدف‌ها، مخاطب‌های شما، بودجه و صنعت‌تان تفاوت  دارد. هر کسب‌و‌کاری ممکن است؛ تجربه‌های مختلفی با روش‌های گوناگون دیجیتال مارکتینگ داشته باشد. با این حال، برخی از موثرترین روش‌های دیجیتال مارکتینگ را با شما در میان می‌گذاریم:

۱- بهینه‌سازی موتور جستجو (SEO) 

از آنجا که بسیاری از مردم برای پیدا کردن اطلاعات به موتورهای جستجو مراجعه می‌کنند، SEOیکی از موثرترین روش‌ها است. وقتی وب‌سایتی در صفحه اول نتایج جستجو قرار می‌گیرد، ترافیک آن به‌طور قابل توجهی افزایش می‌یابد.

۲- بازاریابی محتوا

محتوای با کیفیت می‌تواند باعث جذب و حفظ مخاطب شود، به برند اعتماد بیشتری ایجاد کند و تبدیلی‌های بالاتری را فراهم آورد.

۳- بازاریابی در شبکه‌های اجتماعی

شبکه‌های اجتماعی امکان ارتباط مستقیم با مخاطبین را فراهم می‌کنند و بسته به جمعیت هدف، می‌تواند یکی از روش‌های موثر بازاریابی باشد.

۴- تبلیغات پرداخت‌شده (PPC) 

برای دستیابی سریع به نتایج، تبلیغات مبتنی بر PPC مانند Google Ads یا تبلیغات فیسبوک می‌تواند بسیار موثر باشد.

۵- بازاریابی ایمیل

بازاریابی ایمیل یکی از روش‌های بازدهی بالا در دیجیتال مارکتینگ است و می‌تواند نسبت به سایر روش‌ها هزینه‌های پایین‌تری داشته باشد.

۶- بازاریابی ویدئویی

ویدئوها معمولاً محتوایی جذاب هستند و می‌توانند به‌طور قابل توجهی ترافیک و تبدیلی‌ها را افزایش دهند.

اهمیت دیجیتال مارکتینگ
برای موفقیت در دیجیتال مارکتینگ بهتر است، به جای تکیه بر یک روش خاص، از ترکیب روش‌های مختلف با هم استفاده کنید تا به نتایج مطلوب برسید.

و اما سخن آخر…

در این بخش سعی کردیم شما را با روش‌های دیجیتال مارکتینگ، آشنا سازیم. در صورتی‌که تمایل به استفاده از انواع روش های دیجیتال مارکتینگ دارید، کافی است با ما تماس بگیرید.

«سها مارکتینگ» یک شرکت دیجیتال مارکتینگ است که با هدف احترام و یادگیری، همکاری و درنهایت خلق تجربه‌ای متفاوت راه‌اندازی شده‌است. ما در این شرکت با ارائه خدمات گسترده 360 درجه در زمنیه‌های مختلف به شما کمک خواهیم کرد تا در سفر راه‌اندازی و رونق کسب‌وکارتان راحت‌تر و بی‌دردسرتر مسیرتان را ادامه دهید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

به مشاوره نیاز دارید؟
پیمایش به بالا
اسکرول به بالا