آژانس دیجیتال سها مارکتینگ

از بلاگ تا کتاب الکترونیکی، هر آنچه باید درباره محتوای متنی و انواعش بدانید!

محتوای متنی

در دنیای دیجیتال امروز، «محتوای متنی» پلی است که برندها را به مخاطبانشان متصل می‌کند. هرکدام از انواع محتوای متنی، ارزش بی‌نظیری به مخاطب می‌دهد. ما در سهامگ درک می‌کنیم که هر کلمه تأثیرگذار است و به همین دلیل، در این مطلب قصد داریم شما با محتوای متنی و انواعش آشنا کنیم. پس تا انتهای آن، همراه ما باشید.

محتوای متنی چیست؟

محتوای متنی (Textual Content) هر نوع نوشته‌ای است که برای انتقال پیام به مخاطب از طریق کلمات استفاده می‌شود. این پیام می‌تواند اطلاعات، داستان، ایده، یا هر چیز دیگری باشد که به ذهن شما می‌رسد.

جادوی محتوای متنی در این است که می‌تواند با مخاطب ارتباط برقرار کرده، او را جذب کند، و در یادگیری، تصمیم‌گیری، و حتی خرید کمکش کند. محتوای متنی باکیفیت، کلید موفقیت در بازاریابی دیجیتال، برندسازی، و افزایش ترافیک وب‌سایت شماست.

انواع محتوای متنی

در این قسمت به معرفی انواع محتوای متنی خواهیم پرداخت:

1. بلاگ

یکی از شناخته‌ترین و مقرون به‌صرفه‌ترین شیوه‌های شناخت مخاطب و افزایش آگاهی، محتوای بلاگ‌ها هستند. محتوای متنی سئوشده سایت‌ها به شما کمک می‌کند تا در موتورهای جستجو بهتر دیده شوید و از سوی دیگر مخاطب به شما اعتماد بیشتری پیدا ‌می‌کند. ایده‌های بلاگ می‌تواند موارد زیر باشد:

  • نقل‌قول
  • پرسش‌وپاسخ
  • مصاحبه
  • اخبار شرکت
  • اخبار محصول
  • راهنمای خرید
  • تحقیق
  • بیان نکات طلایی
  • مقایسه محصول
  • چرا و چگونه

1. مقالات سفید (White Papers)

«مقاله‌های سفید» ابزار قدرتمندی برای اشتراک‌گذاری دانش و نوآوری هستند و بیشتر در حوزه‌های فناوری، سیاست، پزشکی و تجارت مورد استفاده قرار می‌گیرند. آن‌ها به عنوان منابع معتبری در ارائه تحلیل‌های عمیق، پیشنهاد راه‌حل‌ها و توصیف استانداردها عمل می‌کنند. نویسندگان این اسناد اغلب؛ تلاش می‌کنند تا با ارائه اطلاعات دقیق و قابل اعتماد، خوانندگان را از نظر فنی راهنمایی و به آن‎ها در درک بهتر موضوع‌های پیچیده کمک کنند.

2. کتاب‌های الکترونیکی (Ebooks)

«کتاب‌های الکترونیکی»، یکی از قالب‌های محتوای متنی هستند که برای به اشتراک‌گذاری مطالب پیچیده و غنی استفاده می‌شوند. این کتاب‌ها، که جزئی از فرآیند بازاریابی محتوایی به شمار می‌روند، نه تنها امکان ارائه اطلاعات دقیق‌تری را به شما می‌دهند، بلکه فرصت بسیارخوبی برای جمع‌آوری اطلاعات تماس مخاطبین از طریق فرآیند دانلود رایگان هستند. با استفاده از کتاب‌های الکترونیکی، شما می‌توانید به افزایش تعداد سرنخ‌های خود کمک کرده و همزمان، روشی مؤثر برای افزایش تعامل و بهبود ارتباط با مخاطبان خود پیدا کنید.

کتاب الکترونیک
کتاب الکترونیک برای مخاطبانی که از مرحله اول، جذب مخاطب در قیف بازاریابی عبور کرده‌اند، گزینه بسیار مناسبی است.

3. داستان موفقیت مشتری

اغلب ما وقتی به برند یا محصولی اطمینان و اعتماد پیدا می‌کنیم که بدانیم، کارایی داشته و یا نیازی را برطرف کرده‌است. برای رسیدن به این مرحله چه باید کرد؟ استفاده از داستان موفقیت چندین نفر که با آن محصول یا خدمت کار کرده‌اند، یکی از شیوه‌های رایج اعتمادسازی مخاطب است.

بیشتر بخوانید  مقاله‌های سفید، سلاح مخفیِ بازاریابیِ محتوا

4. محصول‌نویسی

محصول‌نویسی، در لایه پایین قیف بازاریابی محتوایی، قرار دارد و می‌تواند به شما کمک کند تا مخاطب‌تان به خرید برسد. محصول‌نویسی یکی از انواع محتواهای متنی است که در واقع تشابه زیادی با شرح‌نویسی دارد، اما اطلاعات بیشتر و دقیق‌تری از محصول را در اختیارتان می‌گذارد.

5. بررسی نظرات و پیشنهادهای مشتریان

شما خودتان وقتی می‌خواهید محصول یا خدماتی را خریده یا استفاده کنید، مهم‌ترین بخشی که به آن توجه می‌کنید، چیست؟ اغلب ما، به بررسی نظرات و پیشنهادهای مشتریانی که محصول را خریده‌اند، می‌پردازیم. جالب است؛ بدانید که %88 درصد افراد مشابه ما هستند و به نظرات توجه می‌کنند. توجه به این پیشنهادها و قرار دادن آن‌ها در صفحه لندینگ پیج، یکی از مواردی است که به شما کمک می‌کند تا سرنخ و حتی مشتریان بیشتری کسب کنید.

6. مقایسه چند محصول با هم

مقایسه چند محصول، یکی از روش‌های بسیار کارآمد برای کسب اعتماد مشتریان بالقوه و خرید است. شما قادرید، محصولات خود را با هم یا با رقبا مقایسه کنید و این مقایسه‌ها را به صورت محتوای متنی منتشر کنید.

7. FAQ یا سوالات متداول

برخی سوال‌های رایج وجود دارد، که ذهن خود ما یا اغلب مخاطب‌ها را در مورد یک محصول یا خدمت درگیر می‌کند. این سوال‌ها می‌توانند در مورد خدمت یا محصول مورد نظر ما باشند. با جست‌وجو و کسب اطلاعات بیشتر در گوگل، می‌توانیم لیستی از آن‌ها جمع‌آوری کرده و پاسخ‌شان دهیم و این‌گونه بازدید از سایت و … خود را به طرز چشمگیری افزایش دهیم.

راهنمای محصول نیز یکی دیگر از شیوه‌های تولید محتوای متنی است که به مخاطب شما کمک می‌کند تا اطلاعات بیشتری در مورد آن کسب کند و درنهایت راحت‌تر استفاده کرده و به جمع مشتریان راضی یا وفادار بپیوندند.

8. محتوای تولید شده توسط کاربر

شاید باورتان نشود، اما محتوای تولید شده توسط کاربر (UCG) یکی از بهترین روش‌ها برای جذب مخاطب و اعتمادسازی آن‌هاست. به گونه‌ای که 79% بیشتر افراد به آن اعتماد می‌کنند. هرچند این شیوه با انواع محتوای متنی کمی تفاوت دارد، اما می‌توان آن را یکی از پرکاربردترین نوع دانست.

چگونه می‌توان محتوای متنی سئو شده نوشت؟

پس از آنکه با انواع محتوای متنی آشنا شدید، نوبت آن رسیده که محتوای متنی سئو شده تولید کنید. برای نوشتن محتوای مفید و به قول معروف «سبز» باید مراحل زیر را طی کنید:

· پرسونا یا مخاطب هدف خود را بشناسید!

اولین گام برای نوشتن محتوای متنی، شناخت مخاطب هدف یا پرسوناست. مخاطب شما چند سالش هست؟ از چه لحن محتوا استفاده می‌کند؟ آدم رسمی است یا نه؟ چه دغدغه‌هایی دارد؟ چه سوالاتی ذهنش را درگیر خود کرده‌است؟

بیشتر بخوانید  کشف رازهای بازاریابی درونگرا؛ چگونه بدون تبلیغات آزاردهنده مشتری جذب کنیم؟

· مطابق با قیف بازاریابی محتوایی بنویسید.

متنی که شما می‌نویسید، باید مطابق با قیف بازاریابی محتوایی شما باشد که از قبل طراحی‌اش کرده‌اید. اگر این چنین باشد، به راحتی می‌توانید مخاطب خود را جذب و مراحل قیف را گذرانده و آن را به مشتری راغب و خرید برسانید.

· کلمات کلیدی موضوع موردنظرتان را پیدا کنید.

استفاده از کلمات کلیدی درست، می‌تواند به شما کمک کند تا در موتورهای جستجو بهتر دیده شوید. پس این امر را نادیده نگیرید.

· از جملات ساده و کوتاه استفاده کنید.

یادتان باشد، نوشتن محتوا با نویسندگی تفاوت بسیاری دارد. در اینجا شما باید از جملات کوتاه و خوانا استفاده کنید. کلمات باید ساده باشند و جذاب! به‌گونه‌ای که مخاطب تا انتهای محتوا ترغیب شود، آن را ادامه دهد.

· فضای سفید را فراموش نکنید.

برخی از سایت‌ها تمام صفحه را با متن و عکس پر می‌کنند، و یک مطلب شلوغ و درهم در اختیار مخاطب می‌گذرانند. درست مثل مغازه‌هایی که اجناس زیادی دارند،  اما مرتب نیست و مشتری تمایل آنچنانی به ماندن در آن ندارد. یادتان باشد که شما در سایت یا بلاگ‌تان این کار را نکنید و بین پاراگراف‌ها، فضای سفید بگذارید.

· غلط املایی و نگارشی نداشته‌باشید!

سعی کنید در متن‌تان غلط املایی نداشته باشید، چند بار محتوای نوشته شده را بخوانید و نکات ویراستاری مطلب را دوباره بررسی کنید تا در نهایت محتوایی خوانا و روان بدون غلط تهیه کنید.

· از تصاویر باکیفیت استفاده کنید.

مغز ما اطلاعات بصری، نمودارها و … را بهتر در خود حفظ می‌کند، در بین محتوای متنی از تصاویر، نمودار، جدول و … استفاده کنید تا محتوای شما جذاب‌تر شود و رتبه بهتری در گوگل نیز کسب کند.

· لینکدهی مناسب کنید.

یکی دیگر از مواردی که به شما کمک می‌کند تا محتوای شما در گوگل رتبه بهتری کسب کند، لینکدهی‌های مناسب داخلی و خارجی است. با لینکدهی درست می‌توانید مخاطب را به سمت مقاله‌های داخل و خارج سایت هدایت کنید.

ترویج محتوای متنی
از ایمیل مارکتینگ نیز برای ترویج محتوای متنی خود استفاده کنید.

و اما سخن آخر

در عصر دیجیتال، استفاده از محتوای متنی سئو شده، کلید دستیابی به مخاطبان و افزایش اعتماد آن‌ها است. از بلاگ‌ها گرفته تا مقالات سفید و کتاب‌های الکترونیکی، هر نوع محتوایی نقش مهمی در جذب و تبدیل مخاطب دارد.

موفقیت در بازاریابی محتوا از شناخت دقیق مخاطب و ارائه محتوای ارزشمند نشأت می‌گیرد. آیا می‌خواهید استراتژی دیجیتال مارکتینگ خود را ارتقا بخشید؟ تیم «آژانس دیجیتال مارکتینگ سها» آماده است تا با راهکارهای نوآورانه، در این مسیر شما را همراهی کند. برای دستیابی به برتری در فضای آنلاین، همین حالا با ما تماس بگیرید.

منابع: rockcontent/ adespresso

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

به مشاوره نیاز دارید؟
پیمایش به بالا